null

Rynek Starego Miasta 21 remont elewacji i drzwi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Pochodzi z XV wieku. Jest bardzo charakterystyczna i budząca zaciekawienie z powodu podwójnego portalu. Jeden jest wysoki i wąski, drugi niski i szeroki. To wynik przebudowy, który umożliwił uzyskanie w kamienicy dodatkowej przestrzeni nad sienią.

 

 

Kamienica Friczowska przy Rynku Starego Miasta 21, swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu znanemu właścicielowi, wzmiankowanemu w latach 1494-1522, kupcowi i rajcy Jerzemu Landekerowi Fryczowi. Kamienica w czasie swojej długiej historii wielokrotnie zmieniała właścicieli i była nieraz przebudowywana. 

Zagadkowe gotyckie portale 

Podczas remontu fasady w 1928 r. odkryto i odsłonięto najcenniejszy element fasady, ostrołukowy gotycki portal. Podwójna jego forma jest pamiątką przebudowy kamienicy na przełomie XV i XVI w. Obniżono wtedy parter, co wiązało się z koniecznością przeróbki portalu. Wykonano nowe, niższe i szersze wejście do kamienicy, pozostawiając ponad nim fragment wcześniejszego smukłego portalu. Pod kamienicą zachowały się także gotyckie piwnice, w których mieściła się restauracja „Krokodyl”. W czasie powojennej odbudowy zachowano ocalałe portale, piwnice i parter z cegły gotyckiej.  Ostatnią kondygnację pokryto sgraffito przedstawiającym putta niosące rogi obfitości autorstwa Witolda Millera.

Drzwi są już w pracowni konserwatorskiej

Dzięki środkom z dotacji miejskiej rozpoczyna się kompleksowy remont konserwatorski elewacji kamienicy. Obecnie trwają prace przy konserwacji mocno wyeksploatowanych drzwiach portalu. Ich skrzydła mają formę drewnianej kraty ozdobionej metalowymi ostro zakończonymi ćwiekami. Jedno ze skrzydeł drzwiowych znajduje się już w pracowni konserwatorskiej.

Po rozstawieniu rusztowań ruszą prace przy konserwacji gotyckiego muru i portalu. Chociaż cegła zachowała się w nienajgorszym stanie, konieczna jest wymiana wtórnych spoin wykonanych zaprawą cementowo-wapienną, wzmocnienie zmurszałych cegieł, oczyszczenie lica i uzupełnienie ubytków. Konserwacji i wzmocnieniu zostanie poddany także mur ponad parterem, zostanie odtworzony tynk barwiony w masie na kolor różowobrązowy. Konserwacji zostanie poddane także sgraffito i kamienne obramienie witryny na parterze. 

Kwota dotacji miasta to 93 tys. zł co stanowi ponad 51 % całości kosztów. 

Drewniane drzwi podczas konserwacji, część wyczyszczona do czystego drewna.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Drewniane drzwi do kamienicy nabijane ćwiekami.
Podwójny gotycki portal jeden wyższy, drugi niższy na tej samej kamienicy.
Kamienica z podwójnym gotyckim portalem z cegły.