null

Rynek Starego Miasta 21 – koniec remontu elewacji

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Elementem kamienicy o największej wartości historycznej jest gotycki portal. Jest oryginalną pamiątką po średniowiecznej zabudowuje rynku. Teraz przeszedł konserwację podobnie jak inne powojenne części kamienicy. Dotacja miasta na ten remont wyniosła 93 tys. zł.

 

Dwa ceglane portale jeden nad drugim.
Gotyckie portale kamienicy przy Rynku Starego Miasta 21 po remoncie.

Ostrołukowy, perspektywiczny portal pochodzi prawdopodobnie z XV w. i jest perełką architektoniczną na Starym Mieście. Nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Wkomponowano go w bryłę kamienicy w czasie powojennej odbudowy. Niższą część portalu datuje się na koniec XV w., wyższa jest starsza, ale nie mamy pewności jak duża różnica czasu je dzieli.

W trakcie prac konserwatorskich zostały usunięte zabrudzenia, wymieniono wtórne spoiny cementowe. Całość średniowiecznego wątku oczyszczono metodą mikro piaskowania. Niewielkie ubytki uzupełniono zaprawami mineralnymi barwionymi w masie, natomiast większe uzupełniono flekami z cegły. 

Tynki elewacji

Cała elewacja powyżej portalu została pokryta różowo-brązowym tynkiem barwionym w masie w kolorystyce potwierdzonej w badaniach i zaakceptowanej przez komisję konserwatorską.

Sgraffito 

Sgraffito przedstawiające putta niosące rogi obfitości dekorujące ostatnią kondygnację było pokryte wtórną warstwą malarską, którą usunięto w trakcie tegorocznych prac. Po pozbyciu się nawarstwień wzmocniono jego powierzchnię oraz warstwy podkładowe. Z uwagi na konieczność wykonania uzupełnień, sgraffito zostało ujednolicone kolorystycznie przy zastosowaniu farb laserunkowych.  

Konserwacja drzwi

Do sieni kamienicy prowadzą ozdobne, drewniane, dwuskrzydłowe drzwi, dekorowane ćwiekami. Przed konserwacją były już w bardzo złym stanie. Kompleksowa renowacja drzwi – zarówno elementów drewnianych, jak i metalowych - została wykonana w pracowni.
 
 

Fragment ceglanej ściany.
Zobacz galerię (8 zdjęć />)
Drzwi do sieni przed i po konserwacji.
Sgraffito po konserwacji.
Sgraffito z puttem przed konserwacją.
Dwa gotyckie portale po remoncie.
Gotycki portal przed i po remoncie.
Kamienica przy Rynku Starego Miasta 21 przed i po remoncie.
Kamienica przy Rynku Starego Miasta 21 po remoncie.