Po zniszczeniach wojennych kamienice Starego i Nowego Miasta odbudowywano pośpiesznie. O ile dekoracjom poświęcono dużo uwagi i staranności, to same mury wznoszono często bez właściwej izolacji przeciwwilgociowej, z dostępnych wówczas kiepskiej jakości materiałów, nierzadko pochodzących z rozbiórek.

Po latach ogromnym problemem tych kamienic jest wilgoć wnikająca do wnętrza ścian. Dzieje się tak zarówno od strony gruntu przez niewystarczające izolacje, jak i w wyniku deszczu przenikającego przez pęknięcia w wyprawach tynkarskich. Skutkiem jest odspajanie się tynków od podłoża i ich odpadanie wraz z umieszczoną na nich dekoracją malarską, rzeźbiarską czy sgraffitową.
Elewacje kamienic były w przeszłości naprawiane, ale niejednokrotnie w niewłaściwy a nawet szkodliwy sposób. Często w wyniku tych renowacji zmieniał się też niestety wygląd budynków, np. z powodu zastosowania do wykończenia farb o mocnych kolorach zamiast tynku barwionego w masie.
Bachanalia na fryzie
W wyniku takich prac zmieniono kolorystykę kamienicy przy Rynku Starego Miasta 17. Pierwotnie stonowana i jasna, została przemalowana na ciemne czerwienie i żółcie. W trakcie rozpoczętych niedawno prac zostaną przywrócone pierwotne kolory i tynk barwiony w masie. Ale to niejako przy okazji.
Głównym powodem remontu jest bardzo zły stan wypraw tynkarskich, szczególnie w najniższych partiach. W strefie przyziemia, gdzie są zniszczone całkowicie, zostaną wymienione na nowe. Wyżej będą podklejone i uzupełnione. Szczególna uwaga zostanie poświęcona znajdującej się nad częścią parterową podłużnej płaskorzeźbie.
Dekoracja ta przedstawia scenę pochodu bachicznego. Jedenaście postaci chłopięcych z wieńcami na głowie maszeruje dynamicznie z lewo. Część z nich gra na instrumentach, inni trzymają kosze z winogronami, a jeden jedzie na koźle. Fryz wykonany jest techniką odlewu z siedmiu segmentów. Jest to powojenna rekonstrukcja płaskorzeźby z 1815 roku. Po oczyszczeniu i uzupełnieniu będzie pokryta laserunkiem by imitować kamień, zgodnie z pierwotnymi założeniami twórców. Remont elewacji ma się zakończyć na jesieni 2022 roku.
Kwota dotacji miasta wyniosła 69 000 zł, co stanowi blisko 50 % kosztów remontu.









