null

Rynek Starego Miasta 17 – kamienica odzyskała dawny kolor

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zakończył się remont elewacji kamienicy przy Rynku Starego Miasta 17. Przed laty dom był wtórnie przemalowany na ciemne żółcie i czerwienie. W najgorszym stanie był mur w przyziemiu. Prace wykonane zgodnie ze sztuką konserwatorską przywróciły elewacji kamienicy dobrą kondycję.

Kamienica z apteką w parterze przed i po konserwacji.
Rynek Starego Miasta przed i po konserwacji.

Tynk w najniższej partii przy chodniku po prostu odpadał.  Reszta elewacji była spękana i pokryta brudem. Zniszczone partie tynku w parterze zostały usunięte, mur oczyszczony, odsolony i zabezpieczony. Następnie konserwatorzy odtworzyli wyprawy tynkarskie. Na koniec przywrócili pierwotną kolorystykę całej elewacji. Wykonano ją poprzez nałożenie wierzchniej warstwy z tynku barwionego w masie. Teraz kamienica jest jasnożółta z oliwkowymi elementami dekoracji, jak boniowanie i opaski okienne.

Dekoracyjny fryz z płaskorzeźbą przedstawiającą scenę pochodu bachicznego także został oczyszczony z wtórnych, szkodliwych przemalowań. Po naprawie spękań, uzupełnieniu ubytków i wzmocnieniu strukturalnym, oryginalna ozdoba została pokryta laserunkiem imitującym kamień zgodnie z pierwotnymi założeniami twórców
Miejska dotacja na remont wyniosła 69 tys. zł, co stanowi blisko 50 % kosztów tego remontu. Więcej o kamienicy pisaliśmy w czerwcu. 
 

Kamienica z apteką w parterze przed i po konserwacji.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Fragment fryzu z dwoma nagimi chłopcami.
Fryz z postaciami małych chłopców.