null

Rydzowej 1- leśniczówka z polichromiami

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

XIX-wieczna leśniczówka przy ul. Rydzowej znów wygląda jak ponad 100 lat temu. Nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Podczas prac remontowych odkryto, że ściany i sufit są pokryte polichromiami. Dodawały one elegancji i urody wnętrzom. Teraz, zakonserwowane i częściowo odtworzone, przywołują dawny klimat historycznych pomieszczeń.

Rydzowa 1 - polichromia na suficie po konserwacji.

Odkrycie polichromii

W trakcie prac remontowych leśniczówki odkryto oryginalne wymalowania ścian i sufitów postaci bordiur tj. kolorowych pasów i linii różnej grubości, okalających ścianę z czterech stron. Na suficie uwidoczniła się dekoracja w formie rozet. Składała się z czerwonych i błękitnych okręgów różnej szerokości i stylizowanej, uproszczonej dekoracji roślinnej. Po wykonaniu pogłębionych badań stratygraficznych konserwatorzy odkryli, że pierwotne polichromie znajdowały się bezpośrednio na drewnianej konstrukcji budynku. W skutek remontu wnętrz prawdopodobnie na początku XX wieku, wymalowania na drewnianych ścianach zostały przysłonięte tynkiem na trzcinie. Na nim powtórzono polichromie w tej samej formie. Jedynie w niektórych pomieszczeniach zmieniono kolorystykę.  

Oryginalne fragmenty i odtworzenia

Drewniana konstrukcja budynku z powodu degradacji w znaczymy stopniu wymagała wymiany, dlatego nie udało się zachować całej dekoracji malarskiej. Natomiast udało się w każdym pomieszczeniu udało się ocalić oryginalne fragmenty, które zostały wyeksponowane w formie tzw. świadków. W czterech pomieszczeniach z sześciu polichromia została wiernie odtworzona.

Odsłonięto i zakonserwowano polichromie znajdujące się bezpośrednio na drewnianych słupach konstrukcyjnych przy otworach okiennych. Dodatkowo w celach edukacyjnych na jednej ze ścian pokazano, osłonięty szybą, cały przekrój drewnianej ściany przez wszystkie warstwy i późniejsze nawarstwienia i naprawy. 

Obecnie wnętrza leśniczówki są pełne nasyconych kolorów w tonacjach charakterystycznych dla kamienicznych wnętrz z XIX i początku XX wieku: czerwieni, bordo, łososiowych oraz błękitów. Najwyraźniej kolory te chętnie stosowano również w architekturze drewnianej. 
Leśniczówka edukacyjna

Odnowiony budynek zagospodarowano jako przestrzeń wystawienniczą, edukacyjną i warsztatowo-kreatywną. Poza oryginalnymi, odrestaurowanymi meblami znalazło się tam również nowoczesne wyposażenie edukacyjne: sprzęt multimedialny i szklane gabloty. 

Zajęcia w leśniczówce są dla małych grup, większe będą mogły zwiedzać budynek przy okazji leśnych warsztatów lub spotkań organizowanych w pobliskim Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. W tym miesiącu w zajęciach uczestniczą przedszkolaki i uczniowie z warszawskich placówek edukacyjnych. Od lutego 2024 r. w weekendy będą mogły skorzystać z nich także osoby indywidualne.

Za remont, nadzorowany przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków,  odpowiadał Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.


 

Sala dydaktyczna w leśniczówce
Zobacz galerię (6 zdjęć />)
Izba w leśniczówce.
Okrągłe malowidło na suficie.
Okrągła dekoracja malarska na suficie.
Rydzowa 1 - dekoracyjne niebieskie pasy na ścianach w korytarzu.
Ściany pokoju z namalowanym ozdobnymi pasami na górze i dole.