null

Rydzowa 1 – leśniczówkę pokryje gont

Drukuj otwiera się w nowej karcie

O zabytkowej leśniczówce, która była użytkowana nieprzerwanie przez 130 lat, pisaliśmy już kilkukrotnie. Za każdym razem podawaliśmy na jakim etapie znajduje jej skomplikowany remont. Obecnie drewniany budynek kryty jest modrzewiowym gontem.

Pokrywanie dachu drewnianymi gontami.
Rydzowa 1 - pokrywanie dachu drewnianymi gontami. Fot. GOOD WOOD Szymon Jaraczewski

W leśniczówce zachowano oryginalny układ pomieszczeń. Istniejące wyposażenie, takie jak piece, drzwi, okna, okucia zdemontowano i poddano konserwacji, aby w dobrym stanie mogły wrócić na dawne miejsce. Konserwatorzy zdecydowali też o wymianie na nowe części belek ścian zewnętrznych, całkowicie zniszczonych przez owady. Wzmocniono konstrukcję dachu naczółkowego, na którym teraz dekarze kładą gont. Tego rodzaju dach przykrywał budynek do 1967 roku, kiedy zastąpiono go eternitem.

Remont pod okiem BSKZ

Niedługo rozpoczną się prace wykończeniowe wewnątrz leśniczówki. Będą to roboty tynkarskie, posadzkarskie, stolarskie, malarskie i glazurnicze. Powstaną też nowe instalacje niezbędne do funkcjonowania budynku.
Remont zostanie zakończony do lipca 2023 r. Jego koszt to 2,2 mln zł. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków. Zmodernizowany budynek wraz z otoczeniem będzie miejscem działań Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich - Warszawa. Remont prowadzi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. 

Historia budynku 

Leśniczówka powstała prawdopodobnie w 1890 r. Jest przykładem dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Budynek był zamieszkały przez blisko 130 lat przez leśniczych. Wzniesiono go w konstrukcji zrębowej i przykryto dachem naczółkowym, czyli odmianą dachu dwuspadowego z dodatkowymi, trójkątnymi połaciami tzw. naczółkami umieszczonymi w górnej części ścian szczytowych. 
Ściany zewnętrze budynku oszalowane były poziomymi deskami, z dekoracyjnym opracowaniem węgłów. Ściany wewnętrzne zostały otynkowane. W budynku znajdują się oryginalne tynki wapienne kładzione na trzcinie. Powierzchnia użytkowa parteru to ok. 130 m2, dostępna powierzchnia poddasza to kolejne 75 m2.

Pokrywanie dachu drewnianymi gontami.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Prace na dachu, kładzenie drewnianych gontów.
Drewniany gont na dachu.
Drewniane gonty na dachu.
Drewniane gonty powiązane w wiązki leża w pryzmie na ziemi.