null

Rydzowa 1 – leśniczówka taka jak dawniej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zabytkowy budynek XIX-wiecznej leśniczówki z został już wyremontowany. Podczas realizacji prac na ścianach odkryto oryginalne polichromie, które zostały zabezpieczone i przejdą wkrótce renowację. Odrestaurowane zdobienia będzie można podziwiać już jesienią, kiedy w leśniczówce zacznie działać Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa.

Drewniany dom ze spadzistym dachem i werandą.
Rydzowa 1 - leśniczówka po skończonym remoncie.

W wyznaczonym terminie zakończył się remont zabytkowej leśniczówki przy ul. Rydzowej w Lesie Kabackim. Prace trwały od początku ubiegłego roku. W budynku zachowała się część oryginalnej konstrukcji, układ pomieszczeń oraz ich wyposażenie, takie jak: drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i piec kuchenny. Do dawnej świetności wróciła także drewniana podłoga, która nadaje wnętrzu wyjątkowej atmosfery. 

Prace objęły m.in. zabezpieczenie budynku, jego odgrzybienie oraz usunięcie zagrożeń biologicznych. Rozebrana została murowana dobudówka. Część belek drewnianych, z których zbudowane były ściany, wymagała wymiany na nowe. Wzmocniona została także konstrukcja dachu, na którym pojawiło się pokrycie z gontu modrzewiowego. Tego typu dach przykrywał budynek do 1967 r., kiedy to gont zastąpiony został eternitem. Na strychu ponownie ułożono polepę.

W leśniczówce zainstalowane zostały także instalacje: sanitarna, elektryczna i teletechniczna. 
Zmiany zaszły również na zewnątrz budynku. Na odnowioną elewację wróciły detale architektoniczne, takie jak ozdobne narożniki drewniane, opaski okienne oraz okiennice i drzwi zewnętrzne. Stolarce przywrócono pierwotną kolorystykę.
Teren otaczający leśniczówkę został na nowo ogrodzony i wzbogacony o dodatkową zieleń. 

Polichromie na ścianach i sufitach

W trakcie prac remontowych we wnętrzach leśniczówki natrafiono na oryginalne wymalowania ścian i sufitów. Na elementach drewnianej konstrukcji budynku tj. ścianach, belkach okalających otwory okienne, belkach przysufitowych oraz na tynku kładzionym na trzcinie odkryto geometryczną dekorację malarską, w postaci kolorowych pasów i linii różnej grubości z dominacją czerwieni i błękitów.

W jednym z pomieszczeń na suficie znajduje się dekoracja malarska w formie rozety, składającej się z kolorowych okręgów różnej grubości, w kolorystyce czerwieni i błękitów. Z uwagi na konieczność wymiany drewnianej konstrukcji budynku nie było możliwości zachować całej dekoracji malarskiej. Natomiast fragmenty oryginalne, które udało się uratować zostaną odrestaurowane i wyeksponowane w formie tzw. świadków. Reszta polichromii zostanie wiernie odtworzona.

Nad przebiegiem tych prac, tak jak dotychczas nad remontem leśniczówki, czuwać będzie Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Nie będzie to zresztą jedyny przykład zachowania oryginalnych elementów. Po konserwacji do leśniczówki wrócą również zabytkowe meble.

Kiedy otwarcie?

Nową leśniczówkę wraz z odrestaurowanymi polichromiami i wyposażeniem będzie można odwiedzić już jesienią. Wtedy w budynku swoje działania rozpocznie Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa.  
Koszt inwestycji, którą zrealizował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta to 2,2 mln zł. Wykonawcą prac jest firma Good Wood Szymon Jaraczewski. 

Historia budynku 

Leśniczówka powstała w II połowie XIX wieku. Budynek stanowi przykład dobrze zachowanej i nieprzekształconej architektury drewnianej związanej z gospodarką leśną. Obiekt przez blisko 130 lat był zamieszkany przez leśniczych, którzy opiekowali się drzewostanem Lasu Kabackiego. 

Budynek wzniesiono w konstrukcji zrębowej i przykryto dachem naczółkowym – odmianą dachu dwuspadowego ze ściętymi narożami. Ściany zewnętrze obłożone były poziomymi deskami, które w sposób dekoracyjny ułożono na narożnikach budynku. Ściany wewnętrzne – część konstrukcji drewnianej, z murowanymi ścianami ogniowymi – zostały otynkowane. Powierzchnia użytkowa parteru to ok. 130 mkw., dostępna powierzchnia poddasza to kolejne 75 mkw.

Fragment polichromii.
Zobacz galerię (14 zdjęć)
Piec w pokoju a nad nim fragment wymalowania ściany.
Kaflowy piec w kuchni.
Strych.
Wejście na strych po kilku schodkach.
Izba w leśniczówce.
Historyczna klamka do drzwi.
Drewniane drzwi i fragment izby z drewnianą podłogą.
Okno z oryginalnymi okuciami.
Ozdobne wykończenie narożnika w formie kolumienki..
Bok drewnianego domu z dwoma oknami.
Drewniany dom ze spadzistym dachem i werandą.
Napis na deskach "Lasy miejskie- Centrum Edukacji" w tle drewniany dom ze spadzistym dachem.
Drewniany dom ze spadzistym dachem i werandą.