null

Rozpoczął się remont zabytkowej willi w Kolonii Lubeckiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dom przy ul. Raszyńskiej 48 został wybudowany w 1924 roku, według projektu Teofila Wiśniowskiego jako dom typu willowego z ogrodem, przeznaczony dla dwóch rodzin. Budynek był poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej i znaczna jego część została odbudowana.

Ul. Raszyńska  48 - dom przed remontem. Fot. BSKZ
Budynek ze zniszczonymi elewacjami.

W ostatnich latach, ze względu na wieloletni brak kompleksowych remontów, elegancka klasycystyczna elewacja willi niszczała, tracąc stopniowo swoje walory artystyczne. Szczęśliwie dach został wyremontowany wcześniej, dzięki czemu nie doszło do poważnych uszkodzeń. Jednak elewacja z roku na rok była w coraz gorszym stanie.

Tynk odpadał, farba się łuszczyła, a oryginalny kolor tynku pokryły zanieczyszczenia miejskie i szpecące graffiti. Ze względu na zły stan zachowania willi, Stołeczny Konserwator Zabytków nakazał sześć lat temu jego kompleksowy remont, jednak dopiero w tym roku właścicielom udało się przystąpić do koniecznych prac.

Dotacja miasta na remont

Obecni właściciele budynku otrzymali w wsparcie miasta w wysokości 200 tys. zł, które pomoże zrealizować szeroko zakrojone prace. Fundamenty zostaną zabezpieczone przed wilgocią, uszkodzone ściany zewnętrzne naprawione, a tynk na elewacji odtworzony i pomalowany na oryginalny kolor ustalony na podstawie badań. Dodatkowo zostanie odtworzony zniszczony balkon od strony ogrodu.
Remont właśnie się rozpoczął i potrwa do jesieni 2021 r. O postępie prac będziemy informować.

Kolonia Lubeckiego to zabytkowe osiedle na Ochocie, położone pomiędzy ulicami Filtrową, Krzywickiego, Wawelską, Grójecką i pl. Narutowicza. Pierwsze budynki w kolonii o architekturze  historyzującej, neoklasycystycznej zaczęły powstawać w latach 20. XX wieku. Zarówno wielopiętrowych, kamienic, jak i niewielkich kilkurodzinnych willi z ogrodami. W latach 30. stawiano domy modernistyczne.
Kolonia Lubeckiego jest wpisana do rejestru zabytków jako „«Kolonia Lubeckiego» – układ i zespół budowlany wraz z zielenią” od 1993 roku.

 

Budynek ze spadzistym dachem, przy ścianach rusztowania.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Okno a obok bardzo zniszczony tynk na elewacji.
Zniszczony balkon z odpadającymi elementami metalowymi.