null

Różne Drogi Odbudowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Doświadczenia i spostrzeżenia w odnawianiu miast Polski i Frankonii po 1945 roku. Vielerlei Wiederaufbau Erfahrungen und Wahrnehmungen in Städten Polens und Frankens nach 1945

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy na temat odbudowy miast po II wojnie światowej.

 

Wystawa prezentowana jest w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu (ul. Gagarina 13) w dniach 18 października – 14 listopada 2012 r.

 

Organizator: Polska Misja Historyczna przy Uniwersytecie Juliusza Maksymiliana w Würzburgu, Archiwum Miasta Würzburga, Wydział Filozoficzny I Uniwersytetu Juliusza Maksymiliana w Würzburgu oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu.

 

Kurator: Renata Skowrońska


Współpraca przy opracowaniu warszawskiej części wystawy: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

 

Tematem wystawy jest odbudowa po II wojnie światowej wybranych miast w Polsce i Frankonii - Warszawy, Gdańska i Wrocławia oraz Würzburga, Aschaffenburga i Schweinfurtu. Materiały ilustracyjne oraz opisy dotyczące miast w Polsce zostały przygotowane przez trzy zespoły. Warszawę przedstawiły Panie mgr Paulina Świątek z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków i mgr Małgorzata Popiołek (Uniwersytet Techniczny w Berlinie). Reprezentujący Muzeum Historyczne Miasta Gdańska Panowie dr Piotr Paluchowski oraz dr Janusz Trupinda zestawili materiały o Gdańsku. W tej części wystawy znalazły się ilustracje ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu - dzięki uprzejmości Pana Dyrektora dr. Krzysztofa Nierzwickiego oraz zaangażowaniu pracowników Biblioteki Pana mgr. Jana Kotłowskiego oraz Pani dr Marty Czyżak. Temat odbudowy Wrocławia został opracowany przez Pana mgr. Grzegorza Grajewskiego z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu we współpracy z Panem dr. hab. Wojciechem Mrozowiczem z Uniwersytetu Wrocławskiego. Kwerendę archiwalną dla miast Frankonii, a mianowicie dla Würzburga, Aschaffenburga i Schweinfurtu, przeprowadziła na zlecenie Archiwum Miejskiego w Würzburgu Pani mgr Antonia Bieber, która zebrała ilustracje oraz przygotowała do nich opisy. Wystawa jest tematyczną kontynuacją konferencji pod tytułem "Różne drogi odbudowy. Doświadczenia i spostrzeżenia w odnawianiu zniszczonych miast", która odbyła się we wrześniu 2011 roku w Würzburgu.

 

Więcej informacji:

 

http://www.bu.umk.pl/wystawy.html

 

http://historicus.umk.pl/pmh/strona/index.php?page=wystawa-vielerlei-wiederaufbau---rozne-drogi-odbudowy&hl=pl_PL