null

Różana 22/24 – barwna syrenka już po konserwacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Różana 22/24 – barwna syrenka już po konserwacji
Różana 22/24 – barwna syrenka już po konserwacji

Zakończyła się konserwacja sgraffitowej syrenki, znajdującej się w jednej z klatek schodowych szkoły przy ul. Różanej 22/24. Dekorację wykonali uczniowie Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych, artystycznej szkoły zawodowej utworzonej w 1920 r.

Kształtny nos syrenki

 

Konserwatorom udało się przywrócić oryginalny wygląd dekoracji. Oczyścili powierzchnię z wtórnych warstw farby, całkowicie przesłaniających pierwotną kolorystykę sgraffita. Poszczególne barwne warstwy tynku tworzące sgraffito zostały wzmocnione, a ubytki, na przykład koniuszek nosa syrenki, uzupełnione.
Na postaci syrenki znajdowało się kilka zarysowań, zrobionych prawdopodobnie celowo. Parę drobnych uszkodzeń powstało najpewniej przypadkowo. Konserwatorzy uzupełnili ubytki, pozostawiając zarysowania, które nie wpływają negatywnie na odbiór estetyczny dekoracji, a są świadectwem historii obiektu.

W jasnoszarej ramie

Dzięki usunięciu powojennych warstw farby, okazało się, że dekoracja wykonana w technice sgraffito wielobarwnego, obwiedziona była bordiurą (rodzajem ramy), wykonaną w tynku barwionym w masie pomalowanym pierwotnie na kolor jasnoszary.

Ślad po dacie

W prawym górnym rogu po oczyszczeniu sgraffita widoczny był ślad po dacie, najprawdopodobniej 1935 r. (ostatnia cyfra nieczytelna), a więc roku ukończenia budowy szkoły. Napis mógł zostać usunięty po II wojnie światowej. W związku z brakiem konserwatorskich przesłanek do rekonstrukcji napisu (nie była znana technika, w jakiej został wykonany), postanowiono go udokumentować i scalić kolorystyczne z tłem.

Prace konserwatorsko-renowacyjne prowadzone były w ramach realizowanego przez miasto remontu budynku szkoły, zaprojektowanego przez Juliusza Żórawskiego i wybudowanego w latach 1934-1935.


 

Syrenka przed konserwacją częściowo pokryta jasnożółtą farbą.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Syrenka beżowo-czarna na czerwonym tle obwiedziona szarą ramą z tynku.
Dół syrenki przed konserwacją, zanieczyszczone i pokryte częściowo żółtą farbą.
Różana 22/24 - stylizowany dół syrenki beżowo czarny na czerwonym tle.
Syrenka z profilu z długimi włosami i mieczem nad głową.