null

Rewitalizacja kamienicy przy ul. Strzeleckiej 10

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Strzelecka 10 - stan przed remontem
Strzelecka 10 - stan przed remontem

Piętrowy dom wybudowany w 1865 r. dla Marii Fryderyki z Jakobsów Galeotti był jednym z pierwszych murowanych budynków Nowej Pragi. Powstawał równocześnie z pałacykiem Konopackiego. Około 1911 r. budynek rozbudowano do czterech kondygnacji i zamieniono na kamienicą czynszową.

Skute dekoracje

 

W 1965 roku stuletnią kamienicę oceniono i mimo złego stanu technicznego nie zakwalifikowano do remontu. W roku 1976, na fali panującej ówcześnie tendencji do pozbawiania dziewiętnastowiecznych kamienic dekoracji architektonicznych, skuto wystrój elewacji pozostawiając jedynie ozdobne balustrady balkonów. Stan techniczny tej narożnej kamienicy pogarszał się z roku na rok.

 

Powróci fasada i drewniane schody

 

Obecnie kamienica przechodzi remont, który prowadzony jest w ramach projektu pn.: „Rewitalizacja tkanki mieszkaniowej w wybranych budynkach komunalnych na terenie m.st. Warszawy”. Zakłada on poprawę warunków lokalowych mieszkańców warszawskiej Pragi.

 

Prace w budynku wpisanym do rejestru zabytków w 2012 r., rozpoczęto w trzecim kwartale 2019 r. Początkowo zakładano, że ze względu na zły stan zachowania, drewniane schody oraz stropy będą musiały być wymienione na nowe.

 

W trakcie prac budowlanych okazało się, że konstrukcja jednej z klatek schodowych z drewnianymi schodami dwubiegowymi i międzypiętrowym podestem opartym na konstrukcji łuku, pozwala na jej zachowanie. Konserwacji zostaną poddane drewniane stopnie i deski z motywem płycin, balustrady z toczonymi tralkami i masywny profilowany pochwyt. Odtworzony będzie także historyczny układ funkcjonalny wnętrz kamienicy, a fasada, obecnie w całości pozbawiona tynków, odzyska dekoracyjny wystrój.

 

Kamienica przy ul. Strzeleckiej 10 oraz pałacyk Konopackiego, stojący po drugiej strony ulicy, powstały w tym samym czasie. Także teraz, równocześnie, przechodzą generalny remont, który przywróci temu zakątkowi Nowej Pragi urok sprzed lat. Koszt remontu to 10,5 mln zł.

Drewniane schody
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Drewniane schody
Dekoracyjne balkony
Kamienica przy ul. Strzeleckiej 10
Drewniana klatka schodowa
Konstrukcja klatki schodowej
Drewniane tralki
Projekt odtworzenia elewacji