null

Rewitalizacja kamienicy przy ul. Rybnej 10

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kamienica przy ul. Rybnej 10
Kamienica przy ul. Rybnej 10

Trzypiętrowa kamienica została wzniesiona około 1900 roku. Tuż przed wybuchem wojny jej właścicielem był Ludwik Ciechomski. Przetrwała II wojnę światową bez większych zniszczeń. W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta. W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacja budynek ten aktualnie przechodzi gruntowną modernizację. Obiekt ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

W ramach zintegrowanego programu rewitalizacji Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga - Południe prowadzi gruntowną rewitalizację kamienicy przy ul. Rybnej 10. Zgodnie z projektem budowlanym zatwierdzonym przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostały wymienione stropy oraz zdegradowane tynki wewnętrzne jak i zewnętrzne. Drewniane klatki schodowe zostaną odtworzone z wykorzystaniem elementów drewnianych ze starych schodów. Żeliwne balkony z ozdobną balustradą i wspornikami będą poddane konserwacji. W planach jest również termomodernizacjach kamienicy jednakże, z uwagi na detal architektoniczny, fasada oraz elewacja podwórzowa zostaną ocieplone od wewnątrz.

 

W ramach współpracy z Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami dla dzielnicy Praga - Południe Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zleciło wykonanie badań stratygraficznych na fasadzie kamienicy.

 

W wyniku badań pod warstwą wtórnej zaprawy cementowej, o fakturze baranka, odkryto pierwotną warstwę malarską. W odkrywkach schodkowych przedstawia się to następująco: na murze ceglanym jako pierwszą warstwę wykonano tynki wapienno – piaskowe o grubszym uziarnieniu, na której bezpośrednio położono ugrową warstwę kolorystyczną. Została ona położna w bardzo cienkiej warstwie bez pobiały przez co jest chropowata i przebija przez nią uziarnienie warstwy tynku.

 

Po zakończeniu prac kamienica zostanie przystosowana do obecnych wymagań technicznych, jednocześnie zastanie zachowany zabytkowy charakter obiektu. W kolejnym artykule przedstawimy Państwu fotorelację z wykonanych prac.

Drewniana balustrada schodowa
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Drewniana klatka schodowa
Drewniana klatka schodowa
Żeliwny balkon z ozdobną balustradą
Ustalanie kolorystyki
Projekt kolorystyki fasady stworzony na podstawie badań stratygraficznych