null

Rewaloryzacja kościoła św. Stanisława – postęp prac

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kolejny rok przy elewacjach kościoła św. Stanisława przy ul. Wolskiej 76 pracują ekipy budowlane. Ceglane fasady przechodzą remont konserwatorski, który świątyni z przełomu XIX i XX wieku przywróci świetność.

Na zdjęciu: kościół św. Stanisława podczas remontu. Fot BSKZKościół w trakcie prac remontowych, widoczne rusztowania, po prawej stronie zbliżenie na ceglany detal ściany

W ostatnich kilku latach właściciel obiektu, Parafia Rzymskokatolicka Świętego Wojciecha, prowadzi zakrojony na szeroką skalę remont mający na celu przywrócenie budynkowi dobrej kondycji i urody. Ze względu na bardzo duże koszty remontu prace podzielone są na etapy roczne. Dzięki dotacji miasta w wysokości 200 tys. zł (co stanowi ponad 47 % kosztów) rozpoczął się właśnie kolejny jego etap. Konserwatorzy pracują na elewacji transeptu zachodniego (czyli nawy poprzecznej).

Trwające prace konserwatorskie przy wątku ceglanym polegają na dezynfekcji całych partii muru zaatakowanych przez grzyby, mchy i glony. Pracownicy usuwają wszystkie cementowe uzupełnienia, które zastępują specjalistycznymi kitami. Najbardziej zniszczone cegły i kształtki wymienią na nowe o charakterze i wymiarach części pierwotnych.


Całość muru zostanie oczyszczona, wzmocniona, a na końcu zaimpregnowana. Wyjątkowej precyzji i cierpliwości wymaga konserwacja ceglanych kształtek okien, których stan jest bardzo zły. Oprócz konserwacji wątku ceglanego przeprowadzona zostanie także renowacja wszystkich elementów kamiennych oraz powierzchni otynkowanych.


Prace potrwają do początku listopada 2021 roku.


Historia kościoła
Kościół św. Stanisława (czasami nazywany św. Wojciecha, od patrona parafii) został wzniesiony w latach 1898-1903 wg projektu wybitnego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Charakterystyczną ozdobą tej neogotyckiej świątyni, w stylu gotyku nadwiślańskiego, jest smukła wyniosła wieża, piękne filary wewnętrzne i barwne witraże. Został uszkodzony we wrześniu 1939 r. W czasie powstania warszawskiego hitlerowcy przeznaczyli kościół na obóz przejściowy dla mieszkańców stolicy (przeszło przez niego blisko 90 000 osób). Na terenie przykościelnego cmentarza Niemcy dokonali masowych egzekucji kilkuset warszawiaków. Kościół przygotowany do wysadzenia w powietrze, cudem uniknął całkowitego zniszczenia.


Po wojnie został wyremontowany w latach 1959-60. Przeprowadzono wtedy restaurację wnętrza, a w latach późniejszych na elewacji wykonano prace naprawcze i zabezpieczające, polegające głównie na łataniu ubytków zaprawą o jednolitym, intensywnie czerwonym kolorze niepasującym do melanżowych odcieni oryginalnej cegły.


Na naszych stronach pisaliśmy także o poprzednim etapie remontu.

Ceglany kościół z rusztowaniem przy ścianie.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Ceglany kościół z rusztowaniem przy ścianie
Ceglany mur z ubytkami.
Ceglany mur z ubytkami.
Ceglany mur z ubytkami.
Ceglany mur z ubytkami.