
Dom Ksawerego Konopackiego, zwany ze względu na dekoracyjność fasad pałacykiem, od 2005 r. wpisany jest do rejestru zabytków. Powstał około 1865 r. według projektu Aleksandra Jana Woyde w duchu włoskiego neorenesansu i był pierwszym murowanym budynkiem na Nowej Pradze. Przez lata pałacyk pełnił różne funkcje, mieściło się tam m.in. przedszkole i szkoła. Dawny wystrój wnętrz został zniszczony, do tej pory widoczny jest jedynie historyczny układ pomieszczeń.
Zgodnie z doktryną konserwatorką konieczne było utrzymanie obecnego układu dwutraktowego na poziomie parteru budynku, jako świadectwa pierwotnego rozplanowania przestrzennego obiektu. Kolejnym wymogiem było zachowanie sklepień piwnic bez zmiany ich wysokości i kształtu. Choć zabytek nie został rozbudowany, ani nie zmienił podziału pomieszczeń, zyskał dodatkową przestrzeń na wysokim poddaszu i w podziemnej sali widowiskowej powstałej pod dziedzińcem.
Nowa przestrzeń na poddaszu i pod dziedzińcem
Obecnie kończą się prace na fasadzie pałacyku – pomalowano elewację, wykonano elementy dekoracyjne w postaci obramień okiennych i gzymsów. Remontu wymagają jedynie balkony.
Wewnątrz obiektu również trwają zaawansowane prace. Pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Stołecznego Konserwatoria Zabytków wybierane są posadzki w pomieszczeniach oraz okładziny schodów. Zostaną odtworzone historyczne elementy klatek schodowych – tralki i pochwyty. Kolorystyka ścian także będzie konsultowana z konserwatorem. Po zakończeniu tych prac wykonawca przystąpi do porządkowania otoczenia zabytku, między innymi zrewitalizowany zostanie ogród.
Zmodernizowany pałacyk Konopackiego będzie praskim domem kultury. Znajdą się w nim m.in.: klub seniora, sale wystawowe i taneczne oraz pracownie: kulinarna, mody i szycia.
Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec września 2020 r.




