null

Remont na pięćsetlecie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
fot. Odnowiona latarnia na kopule kościoła. Fot. B.Sokołowska, BSKZ
fot. Odnowiona latarnia na kopule kościoła. Fot. B.Sokołowska, BSKZ

Kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy przy pl. Małachowskiego 1 należy do najwspanialszych zabytków architektury w Warszawie. Jego budowę zakończono w 1781 r. Świątynia zaprojektowana przez Szymona Bogumiła Zuga, przez długie dziesięciolecia była najwyższym budynkiem w stolicy.

Parafia ewangelicko-augsburska, w związku z przypadającymi w 2017 r. obchodami 500-lecia reformacji, podjęła trud przeprowadzenia remontu świątyni. Pracom poddano wnętrze kościoła oraz kopułę, które poza doraźnymi naprawami nie przechodziły od czasu odbudowy w latach 1949–1957, całościowego remontu.

Jego przeprowadzenie było możliwe dzięki uzyskaniu przez parafię dotacji m.st. Warszawy na remont zabytków znajdujących się w rejestrze. Dofinansowanie w wysokości 800 tys. zł zostało przeznaczone na konserwatorski remont wnętrza kościoła (400 tys.) oraz kopuły i latarni (400 tys.).

We wnętrzach oczyszczono i poddano naprawie wyprawy tynkarskie, malując je w jasnych kolorach, potwierdzonych odkrywkami stratygraficznymi, dokonano renowacji posadzek marmurowych i lastriko, elementów sztukatorskich i metaloplastyki. Ponadto przeprowadzono prace aranżacyjne we wnętrzu kościoła polegające na jego uporządkowaniu i ujednoliceniu. Odtworzono na wzór istniejących ławki, w których zmieniono kolorystykę tapicerii, uzupełniono złocenia dekoracji ściennych, przeprowadzono prace konserwatorskie przy krucyfiksie z ołtarza głównego oraz przy obrazie pędzla S. Norblina – prezentującym Martina Lutra na sejmie w Wormacji.  

Naprawy wymagała także konstrukcja i pokrycie kopuły, które wykonano z blachy miedzianej. Półkolumny oraz fragmenty belkowania latarni, a także cokolik krzyża na jej szczycie, po konserwacji z użyciem blachy miedzianej, zostały ponownie zamontowane.

 

Wiosną spacery z konserwatorem
Kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy znajduje się na trasie wycieczek, organizowanych przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, pn. „Warszawskie konserwacje”, które ruszą na wiosnę. Podczas spacerów warszawiacy będą mogli zobaczyć i ocenić efekty remontów zabytków architektury naszego miasta, które dzięki dotacjom m.st. Warszawy odzyskały dawną świetność i dobrą kondycję.


Ostatnio prezentowaliśmy odnowiony budynek dawnego banku przy ul. Złotej 1, dom handlowy Braci Jabłkowskich oraz kamienicę przy ul. Wilczej 71.

kościół Ewangelicko-Augsburski św. Trójcy, pl. Małachowskiego 1, przed remontem, fot. P. Mądrach
Zobacz galerię (6 zdjęć)
kościół Ewangelicko-Augsburski św. Trójcy, pl. Małachowskiego 1, po remoncie, fot. K. Zawiła, BSKZ
wnętrze kościoła św. Trójcy, przed remontem, fot. A. Bojanowska, BSKZ
wnętrze kościoła św. Trójcy, kopuła przed remontem, fot. A. Bojanowska, BSKZ
wnętrze kościoła św. Trójcy, po remoncie, fot. M. Mazgaj
wnętrze kościoła św. Trójcy, po remoncie, fot. M. Mazgaj