null

Remont klatki schodowej zaprojektowanej przez wybitnych architektów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Saska Kępa kryje wiele perełek architektury modernistycznej. Jedną z nich jest galeriowiec przy ul. Berezyńskiej 28, gwiazdorskiego duetu architektów przedwojennej awangardy: Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy.

Berezyńska 28 - białe lastryko i czarna bordiura na schodach klatki schodowej. Fot. BSKZ
Berezyńska 28 - białe lastryko i czarna bordiura na schodach klatki schodowej. Fot. BSKZ

Saska Kępa kryje wiele perek architektury modernistycznej. Jedną z nich jest galeriowiec przy ul. Berezyńskiej 28, gwiazdorskiego duetu architektów przedwojennej awangardy: Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy.

Zachował się pierwotny wystrój

 

Budynek został wzniesiony w latach 1936-37 jako dom czynszowy dla Edwarda i Jana Ordowskich, właścicieli warsztatów karoseryjnych.

 

Galeriowiec przetrwał wojnę z niewielkimi uszkodzeniami. W budynku zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia i wystrój klatek schodowych. Niestety wieloletni brak kompleksowego, konserwatorskiego remontu spowodował częściową utratę eleganckiego charakteru tego obiektu.

 

Remont dzięki dotacji miasta

 

W tym roku wspólnota mieszkaniowa przystąpiła do pierwszego etapu prac, które przywrócą historyczną świetność tego domu. Dzięki dotacji m.st. Warszawy w wysokości 62 tys. zł, trwa remont głównej klatki schodowej. Konserwacji zostaną poddane posadzki, ślusarka okienna i stolarka drzwiowa. Prace rozpoczęły się wczesną jesienią 2020 r.

 

Spod starej farby wychodzą oryginały

 

Konserwatorzy usunęli już wtórne powłoki malarskie pochodzące z poprzednich remontów. Dzięki temu zabiegowi ściany klatki schodowej odzyskały pierwotny wygląd. Przy okazji konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia – tuż pod stosunkowo cienką warstwą tynku znajdują się pięciocentymetrowe płyty korkowe. Założono je w latach trzydziestych, aby poprawić izolację cieplną mieszkań sąsiadujących z nieogrzewaną klatką schodową.

 

Pracownicy zdemontowali zachowane drewniane poręcze i troje drzwi. Dębowe poręcze są czyszczone z wtórnych farb,  co pozwoli na wyeksponowanie ich naturalnej barwy.  W trakcie badań konserwatorskich okazało się, że pod grubymi warstwami kolejnych przemalowań, powierzchnia drzwi ma formę jednolitej płyty z okładziny dębowej. Niestety była w bardzo złym stanie i została wymieniona. Trwają prace związane z przywróceniem do pierwotnego stanu mosiężnych okuć i okrągłego okienka – bulaja.

 

Eleganckie białe lastryko

 

Szczególnie trudnym wyzwaniem dla konserwatorów jest naprawa i restauracja posadzek klatki schodowej. Wykonane są z białego lastriko z bardzo drobnym ziarnem z grysu marmurowego. Okala je obramowanie (bordiura) z czarnego lastriko. Elementy te wymagają dokładnego oczyszczenia z wieloletnich nawarstwień oraz uzupełnienia ubytków specjalnie dobraną mieszanką mineralno-żywiczną.

 

Wkrótce planowane jest rozpoczęcie prac związanych z konserwacją mocno skorodowanych stalowych ram okiennych. Niezbędna stała się wymiana niektórych elementów konstrukcyjnych. Co ciekawe, zachowała się połowa oryginalnych szyb wykonanych z grubego zbrojonego siatką metalową szkła. Część nosi ślady przestrzeleń z czasów II wojny światowej. Konserwatorzy będą chcieli je zachować.

 

Prace potrwają do końca 2020 roku. W kolejnych latach wspólnota mieszkaniowa z ul. Berezyńskiej zapowiada kolejny remont obejmujący odtworzenie balustrad w galeriach.


Berezyńska 28 - wejście do klatki schodowej przed remontem
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Berezyńska 28 - bulaj w drzwiach wejściowych
Konserwacja drzwi wejściowych
Berezyńska 28 - białe lastryko i czarna bordiura na schodach klatki schodowej. F
Berezyńska 28 - białe lastryko i czarna bordiura na schodach klatki schodowej. F
Klamka od okna na klatce schodowej przed konserwacją
Berezyńska 28 - galeria przed remontem