null

Remont elewacji budynku na Muranowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ul.Świętojerska 24 - elewacja po remoncie. Fot. BSKZ
Ul.Świętojerska 24 - elewacja po remoncie. Fot. BSKZ

 

 

Budynek przy ul. Świętojerskiej 24 należy do socrealistycznego założenia północnej części Muranowa, wzniesionego w latach 1952-54 według projektu zespołu architektów pod kierownictwem Stanisława Brukalskiego i Stanisława Szurmaka. Budynek o monumentalnym, wielkomiejskim charakterze nawiązuje do klasycystycznych wzorców architektury mieszkaniowej i stanowi część spójnego stylistycznie założenia architektonicznego tego osiedla.

 

Elewacje od strony ulic Andersa, Świętojerskiej i Wałowej zdobią podcienia z kolumnadą, pilastry, dekoracyjne gzymsy i opaski okienne. Zostały one wykończone okładzinami z piaskowca oraz tynkami o zróżnicowanej fakturze. Ściany budynku pokryte są nakrapianym tynkiem barwionym w masie z domieszką miki, zaś detale architektoniczne tynkami zatartymi na gładko.

 

Budynek od czasu powstania nie był kompleksowo remontowany. Wykonywano w nim jedynie częściowe naprawy tynku, a zabrudzone okładziny kamienne pokryto szpachlą i pomalowano grubą warstwą farby, co pogorszyło ich estetykę.

Zaawansowane techniki wspierają remont

 

W tym roku, dzięki wsparciu finansowemu miasta w wysokości niemal 200 tys. zł, wspólnota mieszkaniowa rozpoczęła prace remontowe elewacji od strony ul. Andersa i Wałowej. Ekipa remontowa oczyściła ściany z zanieczyszczeń miejskich, usunęła odspajające się wyprawy tynkarskie oraz wtórne uzupełnienia.

 

Ściany pokryto nowymi tynkami barwionymi w masie w oryginalnej, eleganckiej jasnej kolorystyce, nawiązującej do szlachetnej barwy piaskowca. Dzięki domieszce kryształów miki powierzchnia ścian delikatnie mieni się w słońcu.

 

Dużym wyzwaniem dla konserwatorów było usunięcie z okładziny kamiennej szpecącej, wtórnej warstwy gładzi gipsowej i farby. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik delikatnego mikropiaskowania i sodowania udało się oczyścić piaskowiec odkrywając jego naturalne piękno.
Wyremontowano również dekoracyjne attyki wieńczące budynek i wykonano nowe, szczelne pokrycie dachu.

 

Pierwszy etap prac, zakończony w październiku 2020 r., przyniósł bardzo dobre efekty i pozwolił uwydatnić pierwotne rozwiązana artystyczne tego ciekawego przykładu architektury socrealistycznej. Wspólnota mieszkaniowa zapowiada kontynuację prac remontowych w przyszłym roku.

 

elewacja przed remontem.
Zobacz galerię (8 zdjęć)
 elewacja po remoncie.
elewacja przed remontem.
 elewacja po remoncie.
 podcienia przed remontem.
podcienia po remoncie.
attyki przed remontem.
attyki po remoncie. Fot. BSKZ