null

Ratujmy ukraińskie zabytki – zbiórka trwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ukraińskie zabytki nadal potrzebują naszej pomocy. Zgromadzone dotąd w siedzibie Stołecznego Konserwatora Zabytków materiały do ich zabezpieczenia już dotarły do Lwowa, Czerniowców i Kijowa. Od poniedziałku, 21 marca wznawiamy zbiórkę.

 

Mężczyzna ładuje rzeczy do wagonu towarowego.

Na zdjęciu: wyładunek darów we  Lwowie.

Zakończyliśmy pierwszy etap zbiórki materiałów na rzecz zabezpieczenia zabytków Ukrainy. Organizowana przez miejskich konserwatorów zabytków oraz Fundację Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa akcja trwała nieprzerwanie od 4 marca 2022 r. 

Jako pierwsze do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków (BSKZ) przy Nowym Świecie trafiły gaśnice przywiezione przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. W kolejnych dniach dary docierały zarówno od miejskich konserwatorów, firm jak i osób prywatnych. Hojność ofiarodawców była proporcjonalna do aktywności pracowników BSKZ, zaangażowanych w przyjmowanie, transportowanie i pakowanie przekazanych materiałów. Do Lwowa Wszystkie towary zostały następnie przewiezione na teren MPWiK, gdzie po załadunku na tiry pojechały do przejścia kolejowego w Medyce. Stamtąd już koleją dotarły do ukraińskich miast.

W pierwszych transportach, które dojechały już do Lwowa, Czerniowców i Kijowa były 1922 gaśnice, 529 koców gaśniczych oraz 369 opakowań wełny mineralnej. Paczki zawierały również taśmy mocujące, płyty OSB i agregaty.

Ogłaszamy drugi etap zbiórki 
 
Ukraińskie miasta nadal potrzebują materiałów, które ochronią ich zabytki przed skutkami działań wojennych. Towary można dostarczać do siedziby Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20, od poniedziałku, 21 marca, w godzinach 8.30-15.30

Zbieramy tak jak do tej pory:

- wełnę mineralną,
- koce gaśnicze,
- gaśnice i agregaty gaśnicze,
- tkaniny niepalne.

Prosimy także o:

- sznury i taśmy niepalne,
- worki na piasek,
- rusztowania,
- worki budowlane na materiały sypkie (3-4 tys. sztuk),
- płyty OSB (wodoodporne) - 1000 m2,
- kartony na eksponaty muzealne.

Dziękując za dotychczasową mobilizację, kontynuujemy zbiórkę i działamy wspólnie na rzecz zachowania i ochrony dziedzictwa kulturowego Ukrainy!

Zachęcamy także do wsparcia zbiórki finansowej.  

Dary zgromadzone w sali.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Ludzie ładują rzeczy do tira.
Tiry stoją przed budynkami.
Mężczyzna ładuje rzeczy do wagonu towarowego.