null

Radzymińska 63 - wrócił historyczny wystrój

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jasne elewacje zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Radzymińskiej 63 zwracają uwagę już od pewnego czasu. Efekty wielomiesięcznego remontu cieszą tym bardziej, że zabytkowa czynszówka z początku XX wieku odzyskała znaczną część historycznego wystroju i dawno utraconych elementów architektonicznych, jak gzymsy i balkony o dekoracyjnych balustradach.

Klatka schodowa przed i po konserwacji.

Kontynuowane są prace wykończeniowe w kamienicy, do której niebawem zamontowane zostaną nowe drewniane wrota bramne. Kolejnym, pieczołowicie odtworzonym detalem jest ceglany krzyż na ścianie szczytowej. Na swoje miejsce po renowacji powróci również ozdobny uchwyt na flagę. 

Realizowany od początku 2020 roku kapitalny remont i modernizacja budynku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, realizowany przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy, miał na celu poprawę warunków mieszkaniowych. Przewidziano więc częściową termomodernizację kamienicy oraz doposażenie jej w c.o. oraz instalację ciepłej wody z sieci miejskiej. Ekipa remontowa wykonała również skomplikowane roboty wzmocnienia konstrukcji budynku. Prace były prowadzone pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Schody takie jak dawniej

Kamienica znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Gruntowna modernizacja wiązała się z kompleksową przebudową pomieszczeń oraz koniecznością usunięcia i wymiany poszczególnych elementów, jak np. schodów, jednak dla stołecznego konserwatora wygląd wnętrz po remoncie nie pozostawał kwestią obojętną.

Udało nam się przekonać inwestora do odtworzenia, zgodnie ze stanem pierwotnym, drewnianych stopni i podestów (choć w projekcie planowano okładziny schodowe z granitu polerowanego). Modernizacja klatek schodowych przebiegała z dużą dbałością o szczegóły i estetykę. Wykonane na nowo balustrady, choć podwyższone w stosunku do oryginału, powtarzają motyw historyczny. Wykonawca spójnie dobrał również stolarkę drzwiową mieszkań, a posadzki na parterze, w miejscach najbardziej narażonych na codzienne użytkowanie, wykończył szaro-białymi płytkami ułożonymi w „karo”, co jest nawiązaniem do praskich wzorów z epoki.
Wyremontowane wnętrza obu klatek schodowych korespondują z historycznym charakterem elewacji i razem tworzą godny pochwały efekt.

Uratowane elementy trafiły do AWD

Choć dawne wyposażenie czynszówki przetrwało w formie szczątkowej, to dzięki staraniom BSKZ zdołano zabezpieczyć jego wartościowe relikty, takie jak drzwi wewnątrzlokalowe o ciekawej formie stolarki, piec kaflowy czy fragment balustrady schodowej. Zostały one przekazane do Archiwum Warszawskiego Detalu i mają szansę być wykorzystane w przyszłości przy okazji innych miejskich remontów w obiektach zabytkowych.

Zobacz galerię (7 zdjęć)