null

Puławska 51- mozaika w dawnej pijalni wód

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Warszawiacy chcąc popijać wody mineralne nie musieli wyjeżdżać do uzdrowiska. Mieli je w centrum Mokotowa. Siedząc na miękkich kanapach podziwiali oryginalne mozaiki. Dziś miejski lokal po pijalni wód czeka na kolejnego najemcę.

Pijalnia wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin przy ul. Puławskiej 51 powstała w latach 60. XX wieku. Jej ściany zdobi kompozycja mozaikowa. Wówczas niezwykle popularna i powszechna, obecnie rzadko stosowana. Unikatowa, oryginalna dekoracja wykonana z płytek ceramicznych i surowych otoczaków przypisywana jest Krzysztofowi Heniszowi. 

Abstrakcyjna kompozycja na ścianach lokalu kojarzyć się może z plażą i słońcem. Dodatkowo we wnętrzu lokalu stoi słup konstrukcyjny pokryty połyskującą mozaiką, który pierwotnie znajdował się na zewnątrz w podcieniu budynku. W wyniku dobudowania przeszklonej witryny wnętrze zostało powiększone, a masywny słup ozdobiony mozaiką, utrzymaną w tonacji błękitu, dzisiaj ożywia jego wnętrze. 

Pomieszczenie dawnej pijalni wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin, z dobrze zachowaną mozaiką, jest pustostanem Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Mokotów. Lokal został wystawiony do konkursu na wynajem. 

Współpraca ZGN Mokotów ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków zaowocowała wydaniem opinii konserwatorskiej w zakresie funkcji, prac konserwatorskich i remontowych w tym lokalu. Zadaniem przyszłego najemcy będzie stworzenie takiej aranżacji, aby mozaiki te były wyeksponowane i nadal stanowiły ozdobę wnętrza.
 

Kilkupiętrowy dom przy ulicy
Zobacz galerię (6 zdjęć />)
Witryna sklepowa
Słup obłożony ceramiczna mozaiką
Wnętrze lokalu z mozaiką na ścianie.
Okrągły plafon na suficie.
Mozaika na ścianie.