null

Puławska 28 – luksusowy Dom Wedla

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wielorodzinny dom przy ul. Puławskiej 28 z 1937 roku od kilku lat przechodzi remont. Dzięki dotacjom miasta pierwotny wygląd odzyskują kolejne jego części. Pod koniec ubiegłego roku zakończył się remont części elewacji podwórzowej.

Kilkupiętrowa narożna kamienica z napisem na dachu czekolada Wedla

Modernistyczna i luksusowa kamienica nazywana jest do dziś „Domem Wedla”, od nazwiska pierwszego właściciela. Zastosowano w niej wszystkie zasady architektury Le Corbusiera tj. prześwity w poziomie parteru, płaski dach, fasadę niezależną od konstrukcji pozbawioną ozdób. Mimo funkcjonalistycznej bryły budynek skromnie ozdobiono wewnątrz. Do dziś zachowało się w holu malowidło ścienne Zofii Stryjeńskiej „Taniec góralski”. W sklepie na parterze (niegdyś sprzedającego czekoladę) jest prawdopodobnie kolejne malowidło, ukryte pod warstwą późniejszych przemalowań. Nad wejściem do lokalu znajduje się płaskorzeźba Stanisława Komaszewskiego „Tygrys”. 

Okres II wojny światowej budynek przeszedł bez zniszczeń. Niestety, w latach 60. XX wieku parter budynku został zabudowany i umieszczono w nim sklepy, a ogród wraz ze znajdującymi się w nim rzeźbami, zniszczono. 

Remont przenosi się na podwórze

Od 2020 r. wspólnota mieszkaniowa prowadzi prace na elewacjach podwórzowych. Ponieważ znajdują się tam aż trzy dziedzińce, remont rozłożono na trzy etapy. Ekipa remontowa skuła wtórny tynk typu „baranek”, odsłoniła oryginalną wyprawę, oczyściła ściany, naprawiła mury, w tym skorodowane, metalowe belki nadproży. Końcowym etapem było uzupełnienie ubytków i nałożenie na całą powierzchnię ścian trójwarstwowego tynku zatartego na gładko, którego wierzchnia warstwa została zabarwiona w masie. Dodatkowo wyremontowane zostały okładziny cokołu z płytek, balustrady i obróbki blacharskie. 

Na prace zakończone w 2021 roku wspólnota mieszkaniowa z Puławskiej 28 otrzymała od m.st. Warszawy dotację w wysokości 339 334  zł, co stanowi 40 % kosztów.

Remonty wcześniejsze

Generalny remont elewacji od strony ulicy wspólnota mieszkaniowa rozpoczęła w 2008 roku. Prace były także dotowane przez m.st. Warszawa. W kolejnych, również współfinansowanych przez miasto, wyremontowano klatki schodowe oraz murowaną kratownicę okalającą taras widokowy na dachu budynku, na której w 2019 roku umieszczono odtworzony neon E.Wedel Czekolada. 

Kilkupiętrowa narożna kamienica z napisem na dachu czekolada Wedla
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Elewacja podwórzowa po remoncie.
Elewacja podwórzowa po remoncie.
Elewacja podwórzowa po remoncie.
Elewacja podwórzowa po remoncie.
Elewacja podwórzowa po remoncie.