null

Przybyszewskiego 73/77 – koniec remontu, nie koniec problemu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zakończyły się prace przy remoncie elewacji budynku przy ul. Przybyszewskiego 73/77 na Starych Bielanach. Dzięki dotacji ze środków m.st. Warszawy w wysokości 133 000 zł zniknęły zniszczone, odpadające tynki i możemy już podziwiać elewację w nowej odsłonie.

Przybyszewskiego 73-77 po remoncie.

Jednopiętrowy budynek przykryty wysokim czerwonym dachem został zaprojektowany przez Janusza Dzierżawskiego w stylu rodzimym. Powstał w latach 1928-30 r. jako część osiedla mieszkaniowego Zdobycz Robotnicza. Mimo upływu lat osiedle zachowało swój przedwojenny, dworkowy charakter. Okres II wojny światowej budynek przetrwał bez uszczerbku, ale czas zrobił swoje i elewacje wymagały pilnego remontu. Podczas prac wykonano remont tynków, pieczołowicie odtworzono gzymsy i boniowanie w narożnikach ryzalitów. Wymieniono także obróbki blacharskie. Po remoncie budynek prezentuje się pięknie.

Bezmyślny wandalizm

Na powyższym akapicie moglibyśmy zakończyć opis tej udanej metamorfozy. Niestety, tuż po zdjęciu rusztowań elewacja budynku została pomazana. W jednym wypadku to wulgaryzm, drugi to herb klubu piłkarskiego(dlatego oba na zdjęciach zatarliśmy). Oba wykonane czarną farbą na nowej, pięknej, kremowej elewacji.

Przeciw takim działaniom m.st. Warszawa ogłosiło w lipcu start kampanii „Wspólnie przeciw bazgrołom”. Tego typu wandalizmy nie tylko szpecą nasze miasto, ale narażają na kolejne wydatki wspólnotę mieszkaniową, niweczą pracę konserwatorów i architektów. 

Do szeroko zaplanowanej kampanii zostały włączone biura i jednostki miejskie, organizacje pozarządowe, artyści. Chcemy edukować, dlatego już wkrótce w warszawskich szkołach rozpoczną się lekcje uświadamiające młodzieży, jak wielki jest to problem – także związany z ekologią. Bowiem do czyszczenia bazgrołów stosuje się agresywną chemię i zużywa bardzo duże ilości wody. 

Więcej o miejskiej kampanii na naszej stronie 
 
A bazgroły na Bielanach zostaną usunięte.
 

Odnowiona elewacja z bazgrołem.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Odnowiona elewacja z grafficiarskim bazgrołem.
Dwupiętrowy budynek z dwuspadowym dachem.
Dwupiętrowy budynek z dwuspadowym dachem.