null

Prawie 1,4 mln zł dotacji miasta dla Kolonii Wawelberga

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zakończył się ostatni etap remontu elewacji budynków w Kolonii Wawelberga przy ul. Wawelberga 3 i Górczewskiej 15. Wspólnoty mieszkaniowe prowadziły go przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy od 2019 r. Niegdyś silnie zabrudzone i zniszczone odzyskały piękny kolor cegły ceramicznej, a zdobiące je dekoracyjne kształtki stały się czytelne.

Wysoki i długi budynek z czerwonej cegły.
Wawelberga 3 - elewacja południowa po konserwacji.

W tym roku Wspólnota Mieszkaniowa Wawelberga 3 dokończyła prace konserwatorskie na elewacji południowej, której część została wyremontowana w 2021 r. Cegły elewacyjne zostały oczyszczone, odsolone i wzmocnione. Najbardziej uszkodzone fragmenty przemurowano i odtworzono oryginalne dekoracje. Prace kosztowały niemal 272 tys. zł, z czego 175 tys. zł pochodziło z miejskiej dotacji. 

Wspólnota z ul. Górczewskiej 15 przeprowadziła natomiast prace przy elewacjach szczytowych swojego budynku. Ściany wschodnia i zachodnia oryginalnie miały nie być eksponowane, więc wykonano je niedbale, z cegły o niższej jakości. Ich renowacja była wyzwaniem dla konserwatorów. Ten etap prac kosztował prawie 290 tys. zł, natomiast udział miasta wyniósł 144 tys. zł.

Miasto od lat wspiera remonty w Kolonii Wawelberga, która powstała w latach 1898–1900. Zespół jest najstarszym przykładem osiedla robotniczego w Warszawie. Oprócz wspominanych remontów elewacji, w 2017 r. wspólnota z ul. Górczewskiej 15 wyremontowała klatki schodowe (kwota dotacji 44 tys.), a w 2018 r. przejazd bramowy (z dotacją w wysokości 24 tys. zł).  
Natomiast wspólnota mieszkaniowa sąsiedniego budynku pod adresem Górczewska 15A w latach 2020-21 wyremontowała dach, na który miasto przyznało prawie 340 tys. zł. Obecnie mieszkańcy przygotowują się, aby w ślad za sąsiadami, przeprowadzić w kolejnych latach kompleksowy remont elewacji swojego budynku. 

Etapowane remonty w Kolonii Wawelberga prowadzone w latach 2018-22 otrzymały łącznie 1 396 910 zł dotacji m.st. Warszawy (patrz infografika i tabelka). 
 

Wykres słupkowy pokazujący sumy z dotacji miasta na remonty.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Tabela z sumami dotacji na remonty.
Wysoki i długi budynek z czerwonej cegły.
Długi i wysoki budynek z cegły przed i po konserwacji.
Ceglany wysoki budynek przed i po konserwacji.