Przez ostanie cztery tygodnie prowadziliśmy praktyki zawodowe dla uczniów Technikum Budownictwa i Architektury nr 1. Były wykłady i zajęcia w terenie. Uczniowie poznawali zagadnienia z zakresu konserwacji zabytków – począwszy od umiejętności tworzenie dokumentacji po prace renowatorskie na płytach nagrobnych z XIX i XX wieku.

Na jednych z ostatnich zajęć w lapidarium na Targówku uczniów odwiedziła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.
- Jestem pod wrażeniem waszej pracy. Zajmujecie się różnego rodzaju kamieniem i stosujecie wiele technik, aby go wyczyścić. Widać, że wasze zabiegi są bardzo skuteczne – powiedziała wiceprezydent Renta Kaznowska. – Mam nadzieję, że doświadczenie zdobyte podczas praktyk będzie przydatne w pracy jaką podejmiecie po zakończeniu szkoły.
Praktyczną naukę konserwacji kamienia poprzedziły zajęcia, prowadzone przez pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Uczniowie poznali definicję zabytku i różnice pomiędzy zabytkiem ruchomym i nieruchomym. W czasie spacerów zobaczyli relikty średniowiecznej Warszawy oraz nauczyli się rozpoznawać style i detale architektoniczne. Dowiedzieli się także o sztuce konserwacji zabytków drewnianych. Poznali innowacyjne produkty z branży budowlanej wykorzystywane przez konserwatorów zabytków. Robili inwentaryzację historycznych nagrobków.
Praktyka czyni mistrza, więc zajęcia w terenie budziły najwięcej emocji. Ćwiczenia w lapidarium, w którym zgromadzono płyty nagrobne z XIX i XX wieku prowadziła konserwatorka. Uczniowie uczyli się rozpoznawać rodzaje kamienia oraz dobierać metody napraw do konkretnych uszkodzeń. Szorowali kamień z zabrudzeń, czyścili go chemicznie i mechanicznie, do niektórych powierzchni stosowali parownice i wodę pod ciśnieniem. W pracowni konserwatorskiej poznali technikę kładzenia złota płatkowego.
Mamy nadzieję, że praktyki zorganizowane przez nasze biuro pomogą im w dalszej nauce i zdobywaniu kolejnych kompetencji.