null

Praktyki dla przyszłych techników renowacji elementów architektury

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Przez ostanie cztery tygodnie prowadziliśmy praktyki zawodowe dla uczniów Technikum Budownictwa i Architektury nr 1. Były wykłady i zajęcia w terenie. Uczniowie poznawali zagadnienia z zakresu konserwacji zabytków – począwszy od umiejętności tworzenie dokumentacji po prace renowatorskie na płytach nagrobnych z XIX i XX wieku.

Uczennice opowiadają wiceprezydent miasta jak czyściły kamień.

Na jednych z ostatnich zajęć w lapidarium na Targówku uczniów odwiedziła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. 

- Jestem pod wrażeniem waszej pracy. Zajmujecie się różnego rodzaju kamieniem i stosujecie wiele technik, aby go wyczyścić. Widać, że wasze zabiegi są bardzo skuteczne – powiedziała wiceprezydent Renta Kaznowska. – Mam nadzieję, że doświadczenie zdobyte podczas praktyk będzie przydatne w pracy jaką podejmiecie po zakończeniu szkoły.

Praktyczną naukę konserwacji kamienia poprzedziły zajęcia, prowadzone przez pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Uczniowie poznali definicję zabytku i różnice pomiędzy zabytkiem ruchomym i nieruchomym. W czasie spacerów zobaczyli relikty średniowiecznej Warszawy oraz nauczyli się rozpoznawać style i detale architektoniczne. Dowiedzieli się także o sztuce konserwacji zabytków drewnianych. Poznali innowacyjne produkty z branży budowlanej wykorzystywane przez konserwatorów zabytków. Robili inwentaryzację historycznych nagrobków. 

Praktyka czyni mistrza, więc zajęcia w terenie budziły najwięcej emocji. Ćwiczenia w lapidarium, w którym zgromadzono płyty nagrobne z XIX i XX wieku prowadziła konserwatorka. Uczniowie uczyli się rozpoznawać rodzaje kamienia oraz dobierać metody napraw do konkretnych uszkodzeń. Szorowali kamień z zabrudzeń, czyścili go chemicznie i mechanicznie, do niektórych powierzchni stosowali parownice i wodę pod ciśnieniem. W pracowni konserwatorskiej poznali technikę kładzenia złota płatkowego.
Mamy nadzieję, że praktyki zorganizowane przez nasze biuro pomogą im w dalszej nauce i zdobywaniu kolejnych kompetencji.

Dwóch uczniów czyści kamienną płytę nagrobną.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Uczeń prezentuje wyniki swojej pracy przy płycie wiceprezydent miasta.
Uczeń czyści parownicą płytę nagrobną.
Uczniowie prezentują swoją pracę przy płycie nagrobnej.
Zdjęcie grupowe podczas praktyk.