null

Pracownia twórczości filmowej i telewizyjnej im. Janusza Łęskiego

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Na poddaszu staromiejskiej kamienicy, w niespełna 32 metrowym lokalu, z okien którego roztacza się widok na Wisłę, pracował wybitny polski filmowiec - Janusz Łęski.

Janusz Łęski był scenarzystą i reżyserem, twórcą kultowych seriali dla dzieci i młodzieży. Absolwent łódzkiej filmówki zadebiutował w 1958 r. nowelą filmową opowiadającą o pozornej prostocie życia małego miasteczka i panujących w nim zależności społecznych. Ingerencja cenzury w tę oraz dwie kolejne produkcje („Na przełaj” i „Sobie król”) sprawiły, iż całą swoją uwagę twórczą Łęski skupił na tematyce młodzieżowej.  

Operując wrodzoną umiejętnością przenikliwego spojrzenia oraz wyczuciem potrzeb kina, z łatwością nawiązywał kontakt z młodymi ludźmi. Stworzył wiele kultowych realizacji, takich jak: „Rodzina Leśniewskich”, „Kłusownik”, „Na tropach Bartka”, „ Urwisy z Doliny Młynów” czy ostatnia produkcja serialowa artysty - „Janka”. 

Znaczna część scenariuszy, które napisał powstała w zaciszu niewielkiej, staromiejskiej pracowni, której niemal każdy kąt wypełniają notatki, maszynopisy, taśmy filmowe, zdjęcia oraz spora liczba pamiątek pochodzących z planów filmowych i prywatnych podróży.  

Oryginalność i charakter miejsca, w którym działał Janusz Łęski, jeden z założycieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zostały docenione wpisem na listę Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych. Po śmierci mistrza pracownię użytkuje jego uczeń i aktor – Arkadiusz Wojnarowski, reprezentujący Fundację Dolnośląski Zespół Filmowy.

Kontakt z użytkownikiem pracowni: arekwojnarowski@gmail.com;      

lub  pracownie.historyczne@um.warszawa.pl