null

Pracownia tkacka Barbary Falkowskiej

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Pracownia tkacka Barbary Falkowskiej, jednej z czołowych reprezentantek polskiej tkaniny artystycznej, została urządzona na niewielkim strychu budynku przy ul. Mokotowskiej. Cała przestrzeń wypełniona jest tkaninami i rysunkami, kolorowymi włóczkami, krosnami i warsztatem tkackim. Pracownia w 2023 r. dołączyła do Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych.

Wnętrze pracowni - szafa, warsztat tkacki, tkaniny na ścianach.
Pracownia Barbary Falkowskiej.

Barbara Falkowska, studiowała w warszawskiej ASP pod okiem prof. Eleonory Plucińskiej. W recenzjach towarzyszących wystawom prac artystki podkreślano, że „nadała tkaninie rozmach i artystyczną rangę równą malarstwu”, które studiowała u prof. Marka Włodarskiego. 

Inspiracje do swych realizacji czerpała bezpośrednio z natury i tradycji. Tematem jej prac bardzo często są rośliny, owoce i zwierzęta. Tworzyła je posługując się ludowymi sposobami tkania w technice dwuosnowej z zastosowaniem splotu kilimowego, sumakowego oraz gobelinowego. Ten sposób powstawania swych dzieł określała stwierdzeniem: „Pion, poziom, przeplot – to struktura, która rośnie tak, jak rosną organizmy w naturze”. Używaną w pracy przędzę sizalową i wełnianą przygotowywała samodzielnie. Farbowała je barwnikami roślinnymi, co nadawało tkaninom kolorystycznej wibracji i głębi. 

Ciekawym i wysoko ocenianym aspektem jej twórczości było także czerpanie pomysłów z dzieł literackich i muzycznych. Dowodzą tego doceniane na forum międzynarodowym prace inspirowane trenami Jana Kochanowskiego czy muzyką Stanisława Szymanowskiego. 
Niewielką pracownię ze względu na jej charakter, oryginalność wyposażenia oraz postać artystki, która przez dziesiątki lat w niej tworzyła, uznano w 2023 r. za Warszawską Historyczną Pracownię Artystyczną.
 

Kontakt: pracownie.historyczne@um.warszawa.pl

Zobacz galerię (4 zdjęć />)
Wnętrze pracowni - szafa, warsztat tkacki, tkaniny na ścianach.
Kolorowe tkaniny z grubej przedzy.
Kolorowe tkaniny na ścianie.