
Mokotowska pracownia artystki została zaaranżowana w pomieszczeniach dawnego warsztatu remontowego. Cztery pomieszczenia, zajmujące 260 m², rzeźbiarka przekształciła w przestrzeń twórczą.
Wanda Czełkowska jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której w 1954 r. obroniła dyplom u Jerzego Badury - ucznia Xawerego Dunikowskiego.
W oryginalnym, industrialnym i surowym wnętrzu pracowni powstają prace aktywnej na forum międzynarodowym, wybitnej artystki.
Od ponad sześciu dekad uczestniczy ona w wystawach organizowanych w kraju i za granicą. Jej prace z powodzeniem sprzedają się na rynku sztuki.
Dzieła tworzone w warszawskiej pracowni inspirują i dopełniają realizacje innych artystów, reprezentujących podobne trendy na świecie, czego przykładem może być wspólna ekspozycja zorganizowana w 2018 r. w Nowym Jorku.
Tworzone i wypełniające przestrzeń pracowni obiekty, odzwierciedlają wszystkie etapy działań twórczych artystki. Poczynając od rzeźby akademickiej, poprzez formy zmierzające do minimalizmu, aż po sztukę konceptualną, wyrażoną setkami instalacji, rzeźb, szkiców, obrazów i zdjęć – rezultatów oryginalnego i kreatywnego łączenia materiałów.
Dzieła Czełkowskiej, ich obecność, miejsce i sposób ekspozycji, nie są przypadkowe. Pełnią rolę rekwizytów, biorących udział w kreowanym przez artystkę spektaklu, opowiadającym o ścieraniu się odmiennych, odległych od siebie konstelacji codzienności, wnikających w proces artystycznych działań.
Współczesne prace artystki powstają w zgodzie z praktyką konceptualnego postrzegania form, kształtowanych w trakcie misterium, odgrywającym się w przestrzeni mokotowskiej pracowni.
Powiązane treści
-
Wydarzenie
-