null

Pracownia sztuki konceptualnej Wandy Czełkowskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
"Madonna z tamtych lat" Wandy Czełkowskiej
"Madonna z tamtych lat" Wandy Czełkowskiej

Mokotowska pracownia artystki została zaaranżowana w pomieszczeniach dawnego warsztatu remontowego. Cztery pomieszczenia, zajmujące 260 m², rzeźbiarka przekształciła w przestrzeń twórczą.

Wanda Czełkowska jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której w 1954 r. obroniła dyplom u Jerzego Badury - ucznia Xawerego Dunikowskiego.

W oryginalnym, industrialnym i surowym wnętrzu pracowni powstają prace aktywnej na forum międzynarodowym, wybitnej artystki. 

 

Od ponad sześciu dekad uczestniczy ona w wystawach organizowanych w kraju i za granicą. Jej prace z powodzeniem sprzedają się na rynku sztuki.

Dzieła tworzone w warszawskiej pracowni inspirują i dopełniają realizacje innych artystów, reprezentujących podobne trendy na świecie, czego przykładem może być wspólna ekspozycja zorganizowana w 2018 r. w Nowym Jorku.

 

Tworzone i wypełniające przestrzeń pracowni obiekty, odzwierciedlają wszystkie etapy działań twórczych artystki. Poczynając od rzeźby akademickiej, poprzez formy zmierzające do minimalizmu, aż po sztukę konceptualną, wyrażoną setkami instalacji, rzeźb, szkiców, obrazów i zdjęć – rezultatów oryginalnego i kreatywnego łączenia materiałów.

 

Dzieła Czełkowskiej, ich obecność, miejsce i sposób ekspozycji, nie są przypadkowe. Pełnią rolę rekwizytów, biorących udział w kreowanym przez artystkę spektaklu, opowiadającym o ścieraniu się odmiennych, odległych od siebie konstelacji codzienności, wnikających w proces artystycznych działań.

Współczesne prace artystki powstają w zgodzie z praktyką konceptualnego postrzegania form, kształtowanych w trakcie misterium, odgrywającym się w przestrzeni mokotowskiej pracowni.

Wejście do pracowni
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Pracownia konceptualna Wandy Czełkowskiej
Praca Wandy Czełkowskiej
Praca Wandy Czełkowskiej
Pracownia Wandy Czełkowskiej
Prace Wandy Czełkowskiej
Madonna z tamtych lat