null

Pracownia Sztuki Dekoracyjnej Braci Łopieńskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dziś pracownia zajmuje niewielki lokal przy ul. Poznańskiej, ale w przeszłości mieściła się w halach przy ul. Hożej i była jednym z największych zakładów brązowniczych stolicy.

Mały lokal w parterze kamienicy przy ul. Poznańskiej użytkowany jest przez przedstawicielkę czwartego pokolenia warszawskich brązowników, działających w Warszawie od 1862 r.

 

Założycielem firmy, protoplastą rodu był Jan Łopieński – wszechstronny rzemieślnik, odlewnik, cyzeler i artysta-brązownik. Po jego śmierci działalność kontynuowali dwaj synowie - Grzegorz i Feliks. Znamienici warszawscy rzemieślnicy, odlewnicy współpracowali z najwybitniejszymi polskimi rzeźbiarzami, co zaowocowało szeregiem ciekawych realizacji. Wśród nich znalazło się wiele pomników (m.in. Chopina, Dowborczyka, Syreny, Kilińskiego i szereg innych dzieł, w tym np. prace rekonstrukcyjne przy ogrodzeniu i metalowych elementach dekoracji pomnika Mickiewicza)), drobna rzeźba dekoracyjna, naczynia liturgiczne oraz doskonałej jakości dekoracje i srebra stołowe. Czynna przy ul. Hożej 55 firma rozwijała działalność prezentując swoje wyroby podczas wystaw krajowych i zagranicznych. Po II wojnie światowej, dzięki umiejętnościom i możliwościom warsztatowym firmy, możliwe było odtworzenie i naprawa wielu ważnych dla historii kraju pomników. To rodzinie Łopieńskich zawdzięczamy przywrócenie pomników Kopernika, Chopina, czy choćby figury króla Zygmunta na kolumnie. Niestety, w 1950 r. firma została znacjonalizowana i przekształcona w spółdzielnię. Właścicieli pozbawiono majątku i odebrano im prawa wykonywania zawodu.

 

Pomimo ogromnych trudności, w 1956 r. działalność rzemieślniczo-artystyczna ponownie wznowił Tadeusz Łopieński, który w lokalu przy ul. Poznańskiej stworzył Pracownię Sztuki Dekoracyjnej d. Bracia Łopieńscy. Do chwili obecnej tradycje rzemieślnicze i rodzinne, w lokalu uznanym za Warszawską Historyczną Pracownią Artystyczną, kontynuuje jego córka – artystka plastyk Anna Łopieńska-Lipczyk, służąc swą wiedzą, doświadczeniem oraz zgromadzoną na terenie pracowni cenną dokumentacją archiwalną.

Zobacz galerię (3 zdjęć)