null

Pracownia scenograficzna Małgorzaty Treutler

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pracownia scenograficzna Małgorzaty Treutler. Fot. BSKZ
Pracownia scenograficzna Małgorzaty Treutler. Fot. BSKZ

 

Oryginalny sposób zagospodarowania przestrzeni strychu, jego aranżacja oraz aura stworzona przez działających w nim twórców, tworzą nietuzinkowy i barwny klimat pracowni.

Inicjatorką i pierwszą użytkowniczką pracowni, jak również autorką powstających tu projektów dekoracji teatralnych i filmowych, była wybitna polska scenografka Małgorzata Treutler de Traubenberg. Treutler to twórczyni setek interesujących projektów kostiumologicznych oraz inspirujących aranżacji scenicznych - realizacji towarzyszących spektaklom wystawianym w teatrach w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Wrocławiu oraz w Warszawie. Była też autorką koncepcji scenograficznych prezentowanych i podziwianych na deskach teatrów w Berlinie, Dreźnie i  Rostocku.

Obecnie działalność projektowa w tej klimatycznej pracowni kontynuowana jest przez Jolantę Szymańską-Petrykowską, która podobnie, jak jej poprzedniczka, działa w obszarze scenografii i aranżacji teatralnych. Projektuje kostiumy do przedstawień teatralnych i kabaretowych, a w zaaranżowanej na staromiejskim strychu pracowni prowadzi Studium Techniki Teatralnej Centrum Ubioru w Warszawie.
Charakter oraz budowany przez dziesiątki lat nastrój miejsca, w którym odbywały się i nadal prowadzone są spotkania i warsztaty technik scenicznych, wpłynął na decyzję wpisania go na listę Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych. 
 

Obrazy zawieszone na regałach z książkami
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Pracownia artystki malarki
Sztaluga, pędzle, rozpuszczalniki
Okładka książki pt. Scenografie Małgosi
Złota maska
Kukła przedstawiająca chłopa wiejskiego
Autoportret rudej kobiety