null

Pracownia rzeźbiarska Stanisława Rzeckiego i Macieja Szańkowskiego

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Abstrakcyjne rzeźby stojące na stole.
Pracownia rzeźbiarska Stanisława Rzeckiego i Macieja Szańkowskiego.

Pracownia znajdująca się w parterze staromiejskiej kamienicy zaaranżowana została w dwóch, połączonych korytarzem, pomieszczeniach o powierzchni 40 m2. Jej twórcą i pierwszym użytkownikiem był malarz i rzeźbiarz Stanisław Rzecki, zaś obecnie tworzy w niej Maciej Szańkowski – wybitny rzeźbiarz i pedagog.

Maciej Szańkowski jest twórcą przestrzennych form rzeźbiarskich, dekoracji architektonicznych oraz instalacji artystycznych zdobiących ulice i place miejskie w kraju i zagranicą.

Wbrew oczekiwaniom, wnętrze pracowni nie przekracza standardowej wysokości, co stanowi wyzwanie dla pracy artysty utożsamianego z dziełami o monumentalnym charakterze. Szańkowski tworzy w różnorakich, inspirujących wyobraźnię odbiorcy materiałach, takich jak: papier, kamień, metal oraz różnego typu masy plastyczne. Działa niestandardowo, na styku tradycji konstruktywistycznej, abstrakcjonizmu geometrycznego oraz konceptualizmu. 

Użytkowana przez niego pracownia, wypełniona różnorodnymi formami artystycznego przekazu, tętni życiem, odgłosami rozmów podejmowanych w niewielkim gronie adeptów sztuki rzeźbiarskiej.

Ściany i półki pomieszczeń wypełnione są skrupulatnie gromadzoną przez artystę dokumentacją, rysunkami, szkicami oraz małymi formami rzeźbiarskimi. Często są nimi makiety przygotowywanych przez artystę kompozycji. Emanujący z wnętrza klimat oraz panujący w pracowni nastrój, sprawiły, iż przestrzeń ta uzyskała status Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej. 

Kontakt: pracownie.historyczne@um.warszawa.pl

Zobacz galerię (7 zdjęć />)
Mężczyzna stoi przy stole.
Zdjęcia rzeźb stojących w przestrzeni miasta.
Wnętrze pracowni.
Abstrakcyjne rzeźby stojące na stole.
Wnętrze pracowni z makietami rzeźb.
Rzeźba w formie tobołka.