null

Pracownia Plastyczna Rechowiczów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Najbardziej znane monumentalne wielobarwne mozaiki były tworzone na 125 m² strychu w budynku wielorodzinnym

Pracownia zaaranżowana została na ostatniej kondygnacji wielorodzinnego budynku mieszkalnego. W jej wnętrzu powstawały wielobarwne mozaiki, elementy dekoracji architektonicznej oraz ceramiczne kompozycje zdobiące wnętrza budynków użyteczności publicznej autorstwa Hanny i Gabriela Rechowiczów. Artystów znanych jako autorów „obrazów w architekturze” - przepięknych, kolorowych, monumentalnych kompozycji. Twórców, w których ponad czterdziestoletnim dorobku wspólnej pracy, znalazło się ponad trzydzieści monumentalnych projektów zrealizowanych na ścianach budynków z dużych i małych miast, w kraju i za granicą.

 

Pracownia Rechowiczów przy ul. Starej w Warszawie jest miejscem magicznym, w którym „…Przedmioty, meble, tkaniny, zdjęcia, obrazy (które je wypełniają), układają się w opowieść o jednym z najciekawszych artystycznych małżeństw Warszawy….”(Max Cegielski, "Mozaika. Śladami Rechowiczów", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2011).

 

Obecnie, po śmierci Gabriela Rechowicza, nadal jest miejscem pracy twórczej, w którym działa Hanna Rechowicz wraz z córką – Zuzanną Rechowicz-Piątkowską, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, kontynuatorką artystycznych pasji rodziców. Z upływem lat, pracownia przekształciła się w inspirującą przestrzeń, w której bezustannie powstają wielobarwne prace malarskie i projekty ceramiki. Konstruowane są instalacje plastyczne oraz projekty graficzne. Dodatkowy walor tego miejsca to jego oryginalny, indywidualny charakter, którego wielobarwny nastrój jest rezultatem wielowątkowej działalności artystycznej dwóch pokoleń twórców.

 

Szerzej o idei Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych w artykule, który ukazał się w „Spotkaniach z Zabytkami”, zapraszamy do lektury:

https://internal.um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/null

Zobacz galerię (2 zdjęć)