null

Pracownia malarska Rajmunda Ziemskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Prezentowana pracownia jest na artystycznej mapie stolicy miejscem szczególnym. Przez ponad trzy dekady tworzył w niej i inspirował swych uczniów Rajmund Ziemski. Miejsce jego pracy w 2023 roku zostało wpisane na listę Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych.

Pracownia malarska R. Ziemskiego na liście WHPA.

Rajmund Ziemski to wybitny spadkobierca polskich kolorystów, uczeń Artura Nachta-Samborskiego i asystent Jana Cybisa. Był artystą niepospolitym, przepełnionym pasją, który swoją wędrówkę twórczą jako malarz realista rozpoczął w latach 50. XX wieku. Samotnik z wyboru, z każdą kolejną dekadą w swych pracach coraz bieglej posługiwał się językiem abstrakcji. W tworzonych obrazach i rysunkach budował nastrój, którym wyrażał swoje emocje, towarzyszące mu niepokoje, nasuwające się wątpliwości i pytania. 

W udzielanych prasie czy przekazywanych podczas wykładów akademickich wypowiedziach, nie skupiał się na tematach związanych z polityką, historią czy transgresją kulturową, czyli przekraczaniem granic. Skupiał się przede wszystkim na malarstwie, jako bezpośrednim komunikatorze oddającym odczucia i przemyślenia. 

Posługując się formą pejzażu metaforycznego stworzył oryginalny, indywidualny sposób komunikacji. Doborem barw budował narracje z widzem, któremu swój sposób postrzegania świata przedstawiał za pomocą kolorów. Fakt ten tłumaczy zachodzące na przestrzeni lat zmiany. Początkowo chłodne kolory wczesnych realizacji, z czasem ustąpiły miejsca szerokiej palecie barw. Wykorzystywał kontrastowe, nasycone i intensywne fale świetlne, swobodnie nanoszone na płaszczyznę płótna, by manifestować energię i siłę, głosić wolność sztuki odzwierciedlającej indywidualne postrzeganie świata. 

W dowód uznania dla twórcy i jego spuścizny artystycznej oraz charakteru miejsca, w którym tworzył, w 2023 roku pracownia Rajmunda Ziemskiego została wpisana na listę Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych.

Obecnie w pracowni działa Fundacja Rajmunda Ziemskiego.Fundacja Rajmunda Ziemskiego.

mail: fundacja@ziemski.art

https://ziemski.art

Kontakt: pracownie.historyczne@um.warszawa.pl

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Pracownia malarska - obrazy, pędzle.
Pracownia malarska - obrazy, plakaty na ścianie.
Pracownia malarska - obrazy, pędzle.
Pracownia malarza - obrazy, pędzle.