Urządzanie śródmiejskiej pracowni znajdującej się w oficynie kamienicy rozpoczęło się od odgruzowania i gruntownego remontu.
Przeprowadzona z ogromnym zapałem aranżacja pomieszczeń zaowocowała stworzeniem niezwykłej przestrzeni. Przez dziesiątki lat kwitła w niej i nadal jest prowadzona, różnorodna i bogata działalność artystyczna. Wzbogaca ją udział kolejnych pokoleń artystów, bezpośrednio związanych z osobą wybitnego warszawskiego rzeźbiarza.
W pracowni przez dziesiątki lat powstawały prace Karola Tchorka, które dziś są tam pieczołowicie przechowywane. Znajduje się w niej także spuścizna intelektualna jego syna, Mariusza Tchorka, uznanego krytyka sztuki i psychoterapeuty.
Po śmierci obu artystów, żona Mariusza Tchorka - Katy Bentall, powoła Fundację Tchorek-Bentall, która prowadzi w pracowni ożywioną działalność artystyczną i badawczą, skoncentrowaną wokół miejsc pamięci oraz historii Warszawy.
Dzięki fundacji lokal, w którym w połowie ubiegłego wieku stworzona zastała pracownia rzeźbiarska, znany jest w środowisku artystycznej Warszawy jako miejsce inspirująco oddziaływujące na odwiedzających je miłośników sztuki.