null

Pracownia Fotograficzna Zieliński - Mościcki

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Powierzchnia pracowni to 16 m2. Składa się z jednego pomieszczenia z aneksem sanitarnym, zaaranżowanego na poddaszu wielorodzinnego budynku mieszkalnego.

Od schyłku lat 60. ubiegłego wieku lokal użytkowany jest jako pracownia fotograficzna. Jej twórca - Wiesław M. Zieliński to m.in. członek grupy fotograficznej STODOŁA-60 kreującej nowe spojrzenie na polską fotografię artystyczną. Laureat wielu prestiżowych konkursów i wystaw, członkiem ZPAF oraz międzynarodowej grupy fotograficznej CIRCLE-24.

Jako prekursor powrotu i renesansu starej, XIX wiecznej szlachetnej techniki fotograficznej – gumy dwuchromianowej - zaprosił do wspólnej pracy historyka i krytyka teatralnego Tomasza Mościckiego. Absolwenta Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST, który w latach 90 tych rozpoczął swą przygodę z fotografia. Owocem nawiązanej współpracy jest szereg ekspozycji organizowanych na forum międzynarodowym.

Ogrom zgromadzonej dokumentacji fotograficznej jak również komplet oryginalnych, tradycyjnych narzędzi sprawiły, iż miejsce to uzyskało status Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.

Wnętrze pracowni, bałagan
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Czarnobiałe zdjęcie przedstawiające dwie dziewczynki i starszego mężczyznę
fotografia przedstawiająca chłopca zaglądającego przez szparę w drzwiach