null

Pracownia fotograficzna Jagody Przybylak

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pracownia Jagody Przybylak.

Pracownia Jagody Przybylak to magiczna przestrzeń zaaranżowana na poddaszu staromiejskiej kamienicy. Miejsce z niepowtarzalnym charakterem, ukształtowane obecnością przedmiotów, którymi posługiwała się prekursorka polskiej fotografii eksperymentalnej.

Jagoda Przybylak urodziła się w Warszawie w 1929 roku. Absolwentka wydziału architektury Politechniki Warszawskiej. Swoje życie zawodowe związała z fotografią artystyczną. 
W 1969 roku miała swoją pierwszą, debiutancka wystawę fotograficzna zatytułowana „Sto razy siatka”, która na trwale wpisała twórczość artystki w nurt fotografii konceptualnej.

Pod koniec lat 70. wyjechała do Nowego Jorku, gdzie prowadziła zajęcia, czynnie uczestnicząc w życiu artystycznym środowiska fotograficznego. W trakcie swojego pobytu, nawiązała kontakt z Jerzym Dobrzańskim. Spotkanie to zaowocowało realizacją wspólnego projektu oraz decyzją udostępnienia rzeźbiarzowi i projektantowi oraz jak sama wyznała „wieloletniemu uczniowi i przyjacielowi” swojej warszawskiej pracowni. Z czasem, za zgodą artystki, miejsce to stało się przestrzenią dla jego działań artystycznych i edukacyjnych oraz propagujących wiedzę o działalności twórczej, polskiej przedstawicielki eksperymentalnego nurtu fotografii intermendialnej. 

Przez ponad 40 lat swego życia zawodowego czas dzieliła pomiędzy Warszawą i Nowym Jorkiem, gdzie w grudniu 2023 roku zmarła.
Jej pracownia na Starym Mieście została wpisana na listę Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych.

Kontakt: pracownie.historyczne@um.warszawa.pl

Wystawa z fotografiami.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Pomieszczenie na strychu z różnymi meblami i przedmiotami.
Starsza kobieta w okularach.