null

Pracownia artystyczna Teresy Jakubowskiej-Drzewieckiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na strychu jednej z kamienic warszawskiego Powiśla, niemal tuż pod żelbetową konstrukcją dachu, pod koniec lat 60. XX wieku powstała pracownia malarsko – graficzna. W niewielkiej, słabo doświetlonej przestrzeni powstawały wysoko cenione i nagradzane prace malarskie i graficzne wybitnych warszawskich artystów – Romualda Drzewickiego i Teresy Jakubowskiej-Drzewieckiej.

Pracownia T. Jakubowskiej-Drzewieckiej.

Dwie osobowości świata sztuki. Artysty, czynnego na pograniczu kilku dyscyplin, łączącego działalność twórczą z dydaktyką oraz plastykę z architekturą wnętrz, oraz wybitnej polskiej graficzki, której nawiązująca do dwudziestowiecznego ekspresjonizmu twórczość, płynie w nurcie symboliczno-refleksyjnego reportażu.  

Jakubowska-Drzewiecka to autorka prac graficznych tworzących kadry wielowątkowych opowieści. Jej prace powstały na bazie osobistych emocji i refleksyjnych przemyśleń zabarwionych satyrycznym spojrzeniem na otaczającą artystkę rzeczywistość. 

Pracownia, w skład której wchodzą dwa pomieszczenia o rożnej wysokości, przez dziesiątki lat wypełniana była pracami dokumentującymi rozwój i możliwości twórcze swoich użytkowników. To nadal miejsce narodzin matryc, których przeniesione na papier kompozycje, kontynuują symboliczno-refleksyjną opowieść o otaczających artystkę realiach.  

W 2023 r. miejsce to uzyskało status Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej. 
 

Kontakt: pracownie.historyczne@um.warszawa.pl

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Drzeworyt, osoby grają na różnych instrumentach