null

Poznawaliśmy Warszawę z Fundacją Indygo

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spacery szlakiem legend dla dzieci i młodzieży - rysunek Bazyliszka. Fot. Indygo
Spacery szlakiem legend dla dzieci i młodzieży - rysunek Bazyliszka. Fot. Indygo

Projekt „Warszawa moje miasto” został realizowany w 2020 r. z inicjatywy Fundacji Indygo. Wspieranie Aktywności Twórczej i Kultury. Był współfinansowany przez m.st. Warszawę. Mieszkańcy uczestniczyli w wielu ciekawych i niebanalnych wydarzeniach.

Spacery szlakiem zabytków i historii zabrały uczestników w miejsca zabytkowe, pełne atrakcji i opowieści o postaciach związanych z Warszawą. Podczas spotkań organizatorzy starali się przybliżyć specyficzny klimat stołecznych dzielnic i zwracać uwagę na współczesne ich elementy. Wskazywali przykłady rozwiązań, na które wpływ mają sami mieszkańcy i pokazywali, jak warszawiacy mogą wpływać na kształt swojego miasta.

Spacery szlakiem legend dla dzieci i młodzieży przybliżały Warszawę z perspektywy legendarnych postaci – Warsa i Sawy, Złotej Kaczki, Bazyliszka i Syrenki oraz innych. Wędrując w poszukiwaniu zagadek i bohaterów opowieści, dzieci odkrywały zaułki Starego Miasta czy Tamkę, poznając przy okazji ich architekturę i historię. Dodatkowo wykonały „stary” dokument z pieczęcią czy narysowały postać Białej Damy, której śladów szukały.

Uczestnicy Warsztatów Architektonicznych mieli okazję samodzielnie zagospodarować lub poddać rewitalizacji bazar Wolumen, bulwary wiślane czy piwnicę Bazyliszka. Powstały projekty, które z powodzeniem można byłoby wykorzystać.

Wystawę projektów można jeszcze obejrzeć w pracowni Fundacji Indygo na Bielanach. Oglądający głosowali na najlepsze prace. Pierwsze miejsce w grupie dla dorosłych zajęła  „Makieta kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę z infrastrukturą”. W grupie dla dzieci „Pracownia Pana Twardowskiego” wykonana na Wrzecionie.
 

Zwiedzanie na innych zasadach

 

Projekt realizowany w niezwykle trudnym czasie pandemii wymusił zmianę podejścia do promocji i rekrutacji oraz samej realizacji. Dzięki współpracy organizatora i nadzorującego realizację Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, udało się wypracować nowe standardy rekrutacji, promocji oraz włączyć do programu wycieczek atrakcje, które mimo pandemii przyciągnęły sporo osób.

Na przykład podczas wycieczki po Pradze, ze zwiedzaniem prawosławnej katedry św. Magdaleny przy al. Solidarności, było obecnych 46 osób! Dzięki systemowi nagłośniającemu, jakim dysponował przewodnik, udało się zapewnić utrzymanie dystansu społecznego, a przy wejściach do obiektów, uczestnicy byli dzieleni na mniejsze grupy.

Łącznie w projekcie wzięło udział ponad 300 osób, nie licząc rodziców i opiekunów towarzyszących podczas wycieczek skierowanych do dzieci. Fundacja otrzymała wiele pozytywnych ocen, maili oraz próśb o kontynuację projektu w kolejnych latach.

Relacje z wycieczek, warsztatów i z wystawy można obejrzeć na stronie Fundacji Indygo. Wspieranie Aktywności Twórczej i Kultury.

Warsztaty Architektoniczne projekt parku. Fot. Indygo
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Warsztaty Architektoniczne projekt kładki przez Wisłę. Fot. Indygo
Warsztaty Architektoniczne projekt kampusu. Fot. Indygo
Warsztaty Architektoniczne projekt Wolumenu. Fot. Indygo
Warsztaty Architektoniczne. Fot. Indygo