null

Powiększamy zbiory Archiwum Warszawskiego Detalu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na zdjęciu narożny kafel piecowy w kolorze zielonym, z secesyjnym zdobieniem. Fot. BSKZ

Narożny kafel piecowy w kolorze zielonym, z secesyjnym zdobieniem. Fot. BSKZ

Powiększając w ten sposób zbiory chcemy uratować przed wyrzuceniem na śmietniki zabytkowe posadzki, płytki, kafle, klamki, okładziny, fragmenty mozaik, czy dachówki. Zapraszamy do kontaktu z nami i przekazywania obiektów wraz z opisem ich historii i pochodzenia. Bardzo przydatne będą także zdjęcia wykonane – o ile to możliwe – przed demontażem detali, w ich pierwotnym miejscu. Aby te zabytki mogły być wykorzystane do celów badawczych, ekspozycyjnych i edukacyjnych ważne jest zachowanie o nich jak najwięcej informacji.

Jak przekazać zabytkowy detal?

  1. krok: zgłosić chęć przekazania obiektów do zbiorów Archiwum Warszawskiego Detalu na adres mailowy: archiwum.detalu@um.warszawa.pl
  2. krok: pobrać i wypełnić oświadczenie oraz kartę obiektu (pliki w załączeniu poniżej) oraz klauzulę RODO.

W odpowiedzi na zgłoszenie wyślemy do Państwa wiadomość mailem dotyczącą możliwości przekazania zabytku. Na podstawie pozyskanych od ofiarodawców informacji uzupełnimy dane w karcie obiektu.  

Kafle piecowe to najczęściej wyrzucane detale
Jednymi z przedmiotów, które bardzo często ekipy remontowe demontują podczas modernizacji zabytkowych kamienic są piece kaflowe. Są traktowane jako niepotrzebne już wyposażenie mieszkania, a ich dekoracje ulegają rozbiciu czy wyrzuceniu. Tymczasem są one w wielu przypadkach przykładem kunsztu rzemieślniczego i zachwycają swoją urodą nawet po demontażu.

Takim przykładem w zbiorach archiwum są kafle piecowe z budynku przy ul. Radzymińskiej 63 (Praga-Północ), ujętego w gminnej ewidencji zabytków. Po demontażu uzyskaliśmy komplet kafli piecowych oraz kilka dekoracji pochodzących z innych pieców. W galerii poniżej prezentujemy przykładowe kafle.

Apelujemy, aby nie wyrzucać zabytkowych kafli, ale przekazać je do naszych zbiorów. Zostaną skatalogowane i opisane, a w przyszłości staną się nośnikiem pamięci o dawnym wyposażeniu warszawskich kamienic.

Zbiory gromadzone w archiwum można obejrzeć na stronie internetowej Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w zakładce Archiwum Warszawskiego Detalu.

Kafel piecowy w kolorze ochry, zdobiony geometrycznym, dekoracyjnym motywem
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Kafel piecowy w kolorze brązowym, z zachowaną pieczątką wytwórni
Narożny kafel piecowy w kolorze zielonym, z secesyjnym zdobieniem.

Załączniki: