null

Pierwszy spektakl w Teatrze Baj

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Teatr Baj przy ul. Jagiellońskiej 28 i pałacyk Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13 to dwa zabytki, których remont finansowany z budżetu miasta, zakończył się w zeszłym roku. Obie praskie placówki służą kulturze.

Teatr Baj kremowy budynek z łukową bramą główną

W Teatrze Baj prócz prac konserwatorskich i modernizacyjnych uporządkowano także stronę wizualną. Nad główną bramą i na elewacji umieszczono neony i nazwę placówki, które wraz z logotypem teatru pojawiły się także na gablotach przeznaczonych na afisze.

Pierwszym spektaklem w teatrze po remoncie był „Plastusiowy pamiętnik”. Przedstawienie odbyło się na dużej scenie ze 180 miejscami na widowni i ruchomą sceną. Niestety z powodu epidemii był to pierwszy i na razie ostatni spektakl tej wiosny.


Reprezentacyjny hol główny teatru ma obecnie piękne bajkowe malowidła, które szczególnie ucieszyły dzieci odwiedzające placówkę.

Na drugim piętrze teatru zlokalizowano przestrzeń wystawowo-edukacyjną oraz Muzeum Lalek Teatralnych. Galeria Lalek zgromadziła blisko dwieście eksponatów autorstwa wybitnych scenografów teatru: Zofii Czechlewskiej-Ossowskiej, Tarłana Gorczijewa, Adama Kiliana, Urszuli Kubicz-Fik, Wiesława Jurkowskiego, Jerzego Koleckiego, Jerzego Michalaka, Mariana Stańczaka oraz Wacława Ujejskiego. Prezentowane prace wykonane są w różnych stylach plastycznych i technikach animacji. Wszystkie eksponaty pochodzą z archiwalnych spektakli Teatru Baj (najstarsze lalki powstały na początku XX wieku).

Modernizację wraz z teatrem przeszło także Przedszkole nr 163, które także mieści się w dawnym Gmachu Wychowawczym Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona przy ul. Jagiellońskiej.
Stołeczny Konserwator Zabytków od początku projektu sprawował nadzór nad rewitalizacją i modernizacją zabytkowego obiektu.

Informacja o pałacyku Konopackiego.

 

budynek z łukową bramą główną w kolorze białym
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Napis Teatr Baj przestrzenne litery wiszące nad łukową bramą
przestrzenne litery na tle nieba zawieszone na rogu budynku
Gablota z afiszami
walcowaty budynek i dobudowana brama łukowa
Scena i oparcia foteli
kukiełki wiszące na sznurkach. niektóre mają troche straszne mordki
drewniany budyneczek teatru wokół niego śliczne kukiełki