null

Piękna 28/34 – remont elewacji i kwiatonów na attyce

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dzięki dotacji miejskiej wspólnota mieszkaniowa kontynuuje remont elewacji domu przy ul. Pięknej 28/34. Monumentalny budynek znajduje się w sąsiedztwie pl. Konstytucji, u zbiegu ulic Pięknej i Marszałkowskiej, i jest częścią założenia urbanistycznego Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM)

Remont elewacji jest dużym wyzwaniem nie tylko konserwatorskim, ale także finansowym. Wspólnota mieszkaniowa, aby udźwignąć ten ciężar podzieliła prace na trzy etapy. Pierwszy, obejmujący siedem ostatnich osi elewacji od strony ulicy Pięknej, z powodzeniem przeprowadzono w 2020 roku przy współfinansowaniu ze środków miasta.

Obecnie trwają prace przy środkowej części elewacji frontowej. Są one możliwe dzięki dotacji z budżetu miasta w wysokości 200 tys. zł. Konserwatorzy odtworzyli już sześć kwiatonów dekorujących attykę budynku. Kwiatony, wykonane w technice odlewu z zaprawy wapienno-cementowej, były tak zniszczone, że zatraciły swój kształt. Podjęto decyzję o wykonaniu nowych odlewów, ponieważ ich konserwacja nie byłaby skuteczna na dłuższy czas.

Kwiatony delikatnie zdemontowano, uzupełniono ubytki, podklejono spękania, skonsolidowano zwietrzałe zaprawy i na koniec wycyzelowano powierzchnię. Z tak zakonserwowanych dekoracji przygotowano formy silikonowe i wykonano odlewy.

Pozostałe prace przebiegają w sposób analogiczny do zeszłorocznych. Niebawem będziemy mogli zobaczyć ich efekt. Pogląd na ten temat można wyrobić sobie już dzisiaj porównując pierwszą część elewacji poddanej pieczołowitej konserwacji w roku ubiegłym i ostatnią, czekającą na remont w przyszłości.
 

 Elewacja budynku ul. piękna. 5 kondygnacji, parter i ostatnie pięro w kolorze piaskowym reszta ceglana, z lewej strony remont z prawej po remoncie
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Parter domu brudna okładzina kamienna z ubytkami
drzwi wejściowe wokół odnowiona opaska kamienna różowa na ścianach wyczyszczony kamień
betonowy detal na dachu w kształcie owalnym pokruszony owinięty siatką metalowa
zwieńczenie budynku, na tle nieba odremontowane kwiatony gładkie iśliczne