
Park kulturowy ochroni i wyeksponuje piękno Historycznego Centrum Warszawy. Poprawi estetykę budynków, zapobiegnie chaosowi reklamowemu i uporządkuje przestrzeń publiczną. Zapraszamy mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych na temat przyszłego parku kulturowego.
Obszar projektowanego parku obejmie Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, ogrody Krasińskich i Saski, rejon pomiędzy nimi oraz parki położone poniżej Skarpy włącznie z Łazienkami Królewskimi. Park kulturowy uporządkuje sprawy związane z estetyką elewacji, zachowaniem oryginalnego detalu oraz instalacją urządzeń technicznych. Zadba o drzewostan i piękno małej architektury. Podniesie jakość i ograniczy liczbę reklam. Ureguluje kwestie lokalizacji i aranżacji ogródków gastronomicznych. Określi też standardy dla ulicznego handlu. Więcej na ten temat piszemy na naszej stronie
Ruszają konsultacje społeczne
Podczas konsultacji społecznych, które będą trwały od 29 maja do 23 czerwca 2023 r. chcemy poznać opinie warszawiaków na temat tworzonego parku kulturowego. Chcemy także wyjaśnić uczestnikom wszelkie wątpliwości i poznać ich pomysły dotyczące uchwały.
Poznaj projekt uchwały
Treść uchwały tworzącej park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy znajduje się na stronie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Centrum Komunikacji Społecznej.
Z zapisami uchwały można się także zapoznać w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20, w dni robocze w godz. 8.00 -16.00.
Jak można wziąć udział w konsultacjach?
1. On-line
Wpisz swoje uwagi Centrum Komunikacji Społecznej.
2. Podczas spotkania on-line
W poniedziałek, 12 czerwca, o godz. 17.00:
- na YouTubie – można oglądać spotkanie i dyskutować na czacie;
- na platformie ZOOM – można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Zgłoszenie na: mlan@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcja zostanie przesłana w mailu zwrotnym.
3. Podczas dyżurów konsultacyjnych
We wtorek, 13 czerwca i poniedziałek, 19 czerwca, w godz. 16.00 -19.00
w siedzibie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, przy ul. Nowy Świat 18/20.
4. Wyślij opinię
- mailowo: sekretariat.bskz@um.warszawa.pl
- pocztą tradycyjną: na adres Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, ul. Nowy Świat 18/20, 00-373 Warszawa. Wzór wniosku na stronie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków
Po przeanalizowaniu wyników konsultacji projekt uchwały zostanie poddany pod głosowanie Rady m.st. Warszawy. Po roku od uchwalenia stanie się obowiązującym w Warszawie prawem.