Pałac jest jednym z najpiękniejszych przykładów reprezentacyjnej architektury rezydencyjnej z drugiej połowy XIX wieku. Został wzniesiony w latach 1875–1877 według projektu Leandra Marconiego dla Konstantego Zamoyskiego.

Architekt nadał rezydencji przy ul. Foksal 1/2/4 modny w owym czasie kostium francuski, nawiązujący do architektury renesansowej czasów Henryka IV i Ludwika XIII. Obiekt charakteryzuje się stylistyką pierre-et-brique, czyli ceglaną elewację zdobią licznymi detalami architektonicznymi naśladującymi kamień.
Remonty dzięki dotacjom
Od kilku lat Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, będące właścicielem pałacu, prowadzi prace remontowe elewacji budynku. W 2019 r. dzięki dotacjom z budżetu m.st. Warszawy, przeprowadziło remont elewacji frontowej. W tym roku, również przy wsparciu miasta, prowadzone są prace przy centralnym fragmencie elewacji ogrodowej.
Przebieg prac
Powierzchnie ceglane są oczyszczane a lico cegły uzupełniane i wzmacniane. Ponadto, wykonawca uzupełnia ubytki i podkleja odspojone fragmenty tynku.
Główną ozdobą elewacji są gipsowe sztukaterie i bogaty detal architektoniczny, wykonany z cementu romańskiego, naśladującego kamień. Wykonawcy usunęli z nich wtórne przemalowania i poddają je pieczołowitym pracom konserwatorskim i restauratorskim, które mają na celu uwydatnienie wartości artystycznej obiektu.
Inwestor zlecił usunięcie współczesnej markizy i innych urządzeń technicznych, które zostały zamontowane przez poprzedniego najemcę i przez lata szpeciły ten piękny budynek.
Dotacja miasta na tegoroczne prace wynosi 80 tys. zł.







