null

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wojciecha Młynarskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa ludzi na tle tablicy.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wojciecha Młynarskiego. Fot. BSKZ

Na domu, w którym mieszkał przy ul. Lwowskiej 1, rodzina oraz przedstawiciele parlamentu i miasta odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą Wojciechowi Młynarskiemu. Upamiętnia ona poetę, reżysera, satyryka, artystę kabaretowego, autora tekstów piosenek i librett, tłumacza.

Wojciech Młynarski był jednym z najwybitniejszych autorów w powojennej historii piosenki oraz kabaretu literackiego w Polsce.

- Nie było wielu takich, którzy byli po prostu samograjami, którzy mieli wszystko w sobie, przede wszystkim nieprawdopodobny warsztat. Wojciech Młynarski był jednym z nich – mówił podczas uroczystości Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. - Wojciech Młynarski łączył w sobie różne rejestry, z jednej strony potrafił być filozofem, z drugiej mówił o życiu w sposób liryczny, był warszawiakiem z krwi i kości, i mówił do nas w gwarze.

- Jego twórczość kryła filozofię działania, która była tak ważna w czasach komunistycznych. Przyświeca nam ona do dziś. Dlatego „róbmy swoje” to chyba jest taki tekst, który zawsze w momentach, kiedy się zastanawiamy „co dalej” przychodzi nam z pomocą – dodał Rafał Trzaskowski.

- Bardzo jestem dumna i cieszę się, że Warszawa pamięta o artystach, pamięta o poetach, bo tak chciałabym mówić o Wojciechu Młynarskim – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu RP. – Ta poezja dzięki jego geniuszowi docierała do różnych środowisk. Pisał i do inteligencji, i do ludzi słuchających jego mądrych piosenek na dancingach. Wojciech Młynarski opisywał nasze wady i zalety, a czasem dawał nam kierunkowskazy co należy robić. To bardzo ważne, że w Warszawie możemy przypominać i być dumnym, że mieliśmy takiego mieszkańca, i że jego poezja, jego piosenki są w naszym życiu na co dzień - podkreśliła pani marszałek.

Wspomnieniami o ojcu podzieliły się jego dzieci – Agata i Jan oraz aktorka Joanna Szczepkowska. Wiersz, którego fragment znajduje się na pamiątkowej tablicy „Jeszcze w zielone gramy”, odczytał Andrzej Seweryn.

Tekst na pamiątkowej tablicy:

Wojciech Młynarski (1941-2017)

W tym domu żył i tworzył Wojciech Młynarski. Poeta, reżyser, satyryk, artysta kabaretowy, autor tekstów piosenek i librett, tłumacz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jeden z najwybitniejszych autorów w powojennej historii piosenki oraz kabaretu literackiego w Polsce. Był wykonawcą własnych piosenek i pisał dla innych niezapomniane przeboje. Nazywał siebie tekściarzem. Warszawiak. „Wieszcz polskiej piosenki”.

Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy
Jeszcze się spełnią nasze piękne dni, marzenia, plany
Tylko nie ulegajmy przedwczesnym niepokojom
Bądźmy jak stare wróble, które stracha się nie boją

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Tablica informująca o Wojciechu Młynarskim.
Grupa ludzi na tle tablicy.
Grupa ludzi na tle tablicy.
Andrzej Seweryn czyta tekst.
Agata Młynarska, Joanna Szczepkowska.