null

Odbudowa Warszawy - Krystyna Teresa Dobrowolska (1924 - 2012)

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Odbudowa Warszawy - Krystyna Teresa Dobrowolska (1924 - 2012)
 Krystyna Teresa Dobrowolska (1924 - 2012)

Urodziła się 7 kwietnia 1924 r. w Warszawie. Była córką architekta i konserwatora zabytków Aleksandra Króla. W Warszawie uczęszczała do gimnazjum św. Jadwigi. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. z rodzicami i siostrą przedostała się na Węgry. Tam kontynuowała naukę w polskiej szkole, a następnie przez dwa lata studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Rodzina na Węgrzech mieszkała do 1945 r.
Teresa Dobrowolska kontynuowała studia po powrocie do kraju na warszawskiej ASP. Dyplom architekta otrzymała po ukończeniu Wydziału Architektury na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i tam też poznała swojego przyszłego męża Jana Dobrowolskiego z którym realizowała większość swoich prac.

Wspólne projekty

Tuż po wojnie małżeństwo zaprojektowało kompleks hotelowy przy ul. Marszałkowskiej, wnętrza hotelu Kolejarz w Zakopanem i z początkiem lat 60. XX w. największe przedsięwzięcie projektowe Port Lotniczy Okęcie. Krystyna Dobrowolska projektowała większość jego wnętrz.
Brała udział w szeregu konkursach architektonicznych w Polsce i za granicą, za co zdobywała nagrody i wyróżnienia.

W Polsce: na rozwiązanie placu Zamkowego w 1954 r. otrzymując III nagrodę (projekty z tego konkursu nie zostały zrealizowane); na zagospodarowania Ściany Wschodniej w 1958 r. (odcinek ul. Marszałkowskiej, pomiędzy ul. Świętokrzyską a Alejami Jerozolimskimi).

Za granicą: na plac w centrum miasta i kompleks handlowy w Bagdadzie, na budynek ambasady PRL w Pekinie w 1955 r., a w 1965 r. na kompleks hotelowy w San Sebastian w Hiszpanii.
Przez pewien czas była zatrudniona w PP Pracownie Konserwacji Zabytków. Pełniła też funkcje społeczne w SARP (1972-75). Była członkiem malarskiej grupy Plener działającej w strukturach SARP i uczestniczyła w wielu wystawach prezentując swoje prace malarskie.

Zmarła 1 listopada 2012 r. w Warszawie, została pochowana w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.

Opracowała: Urszula Zielińska-Meissner, BSKZ
Źródła i bibliografia: rozmowa telefoniczna z synem p. Marcinem Dobrowolski; In memoriam architektów polskich; kalendarz „Stolicy” na rok 1967; Wikipedia.