null

Nowogrodzka 48 - remont elewacji frontowej

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Narożna kamienica przy ul. Nowogrodzkiej 48 jest jednym z piękniejszych przykładów wielkomiejskiej architektury o wystroju neorenesansowym. Została wzniesiona w latach 1897–1898 r. Budynek przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń. Niestety, po wojnie rozebrano okazałe wystawki zdobiące szczyty elewacji, redukując je do niskich, prostych attyk.

Wysoka kamienica obłożona cegła klinkierową.
Obie elewacje kamienicy od Nowogrodzkiej i Pankiewicza.

Remont w etapach

W 2022 r. wspólnota mieszkaniowa, która jest właścicielem budynku, rozpoczęła remont elewacji frontowych. Z uwagi na bardzo wysoki koszt prac, trzeba je było podzielić na etapy. W 2022 r. przy udziale dotacji miasta została wyremontowana fasada od strony ul. Nowogrodzkiej. W 2024 r. rozpoczął się remont drugiej elewacji frontowej od ul. Pankiewicza, który także współfinansuje m. st. Warszawa. Wysokość dotacji to 388 tys. zł.

Czyszczenie a czasami rekonstrukcja

Prace od ul. Pankiewicza będą przebiegać podobnie jak te wykonane dwa lata temu. Główne powierzchnie ścian pokryte ceramicznymi kafelkami, zostaną oczyszczone z ciemnych nawarstwień. Usunięte także zostaną wtórne, cementowe uzupełnia, wykonane w miejscach brakujących kształtek. W ich miejscu znajdą się nowe uzupełnienia z mas konserwatorskich w odpowiednim kolorze lub zostaną zamontowane nowe kształtki wykonane na zamówienie. 

Elementy dekoracyjne z odlewów gipsowych, takie jak obramienia okien czy gzymsy, zostaną wzmocnione, oczyszczone i uzupełnione.  W przypadku rozległych uszkodzeń lub ubytków konserwatorzy przewidują rekonstrukcję poszczególnych detali. 
Będzie również przeprowadzona kompleksowa konserwacja balkonów wraz z ich bogato zdobionymi, metalowymi balustradami.

Ptaki pod ochroną

Prace prowadzone są z ograniczeniami i pod ścisłym nadzorem ornitologicznym z uwagi na ochronę ptaków, które mają tam siedliska. 

Zobacz galerię (9 zdjęć />)
Fragment elewacji od ul. Nowogrodzkiej po konserwacji.
Fragment elewacji przed i po konserwacji.
Nowogrodzka 48 po konsekracji.
Fasada przed i po konserwacji.
Wysoka kamienica obłożona cegła klinkierową.