null

Nowogrodzka 48 - remont elewacji frontowej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kamienica przy ul. Nowogrodzkiej 48 jest jednym z piękniejszych przykładów wielkomiejskiej architektury o wystroju neorenesansowym. Została wzniesiona w latach 1897–1898 jako dom trzypiętrowy z mieszkalnym poddaszem. W 1913 roku została podniesiona o jedną kondygnację w tym samym stylu, przez co nadbudowa nie odróżnia się wyglądem od reszty budynku.

Nowogrodzka 48 - widok elewacji z częściowo ustawionymi rusztowaniami
Nowogrodzka 48 - widok elewacji z częściowo ustawionymi rusztowaniami

Kamienica przetrwała II wojnę światową bez większych zniszczeń. Niestety po wojnie rozebrano okazałe wystawki zdobiące szczyty elewacji, redukując je do niskich attyk w formie prostych murków. 

Czyszczenie i uzupełnianie

Dominującym elementem dekoracyjnym obu elewacji jest ugrowa licówka ceramiczna. Podczas prac konserwatorskich powierzchnie kafelków ceramicznych zostaną oczyszczone ze szkodliwych, czarnych, korozyjnych nawarstwień. Będą również zastosowane zabiegi niszczenia glonów i drobnoustrojów. Pracownicy usuną wtórne zaprawy cementowe oraz uzupełnią brakujące kształtki ceramiczne. W wielu miejscach kształtki są cementowe, którymi w przeszłości uzupełniono oryginalne. Zostaną one usunięte, a w ich miejsce będą wklejone ceramiczne, które zostały specjalnie zamówione i wykonane na wzór oryginalnych.

Bogaty detal architektoniczny

Fasada ma także bogaty detal architektoniczny wykonany w całości z odlewów gipsowych. Pierwotnie był on w kolorze jasnoszarym, gdyż miał imitować kamień. Obecnie kolor ten jest ukryty pod warstwą patyny i brudu. W niektórych miejscach detale są uszkodzone lub całkowicie zniszczone. Dlatego wymagają przeprowadzenia kompleksowych zabiegów konserwatorskich. Po wzmocnieniu strukturalnym elementy sztukatorskie będą uzupełniane i uczytelniane. W przypadku rozległych uszkodzeń lub ubytków konserwatorzy wykonają rekonstrukcję poszczególnych elementów. Kompleksowej konserwacji poddane zostaną także balkony oraz ich bogato zdobione balustrady.

Remont pod kontrolą ornitologa

Obecnie prace prowadzone są na niewielkim fragmencie elewacji z uwagi na ochronę ptaków, które mają siedliska na elewacji. Cały remont przebiega pod ścisłym nadzorem ornitologicznym.

Prace rozłożone na etapy

Tegoroczny koszt remontu elewacji od strony ul. Nowogrodzkiej wynosi ponad 1 mln zł, a wsparcie udzielone w formie dotacji przez m.st. Warszawy to 186 670 zł.
Z uwagi na bardzo wysoki koszt prac, w tym roku remont przejdzie fasada od strony ul. Nowogrodzkiej. Remont drugiej elewacji frontowej - od ul. Pankiewicza – będzie realizowany w kolejnym etapie.

Uzupełnione ubytki opaski okiennej
Zobacz galerię (12 zdjęć)
Uszkodzenia elewacji
Uszkodzenia elewacji
Uszkodzenia detalu architeltonicznego
Uszkodzenia detalu architektonicznego
Tablica z datą nadbudowy budynku, wmurowana w lico ściany.
Spód balkonu
Oryginalna stolarka z uszkodzoną opaską okienną
Nowogrodzka 48 - fasada od ul. Nowogrodzkiej. Stan przed remontem
Nowogrodzka 48 - widok elewacji z częściowo ustawionymi rusztowaniami
Kamienny balkon z żeliwną balustradą i wspornikami. Stan przed konserwacją
Kamienna płyta balkonowa z żeliwnymi wspornikami - w trakcie prac konserwatorskich