null

Narbutta 15a – pamiątka po rozminowaniu miasta

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Od stycznia 1945 r. brygady saperskie przez kilka miesięcy z narażeniem życia rozminowywały lewobrzeżną Warszawę. Na budynkach umieszczali napisy „Sprawdzono. Min nie ma”, „Dom rozminowany”, „Sprawdzono. Min nie znaleźlim” czy „Min niet”. Do naszych czasów przetrwało niewiele z nich.

Fragment elewacji z ledwo widocznym napisem.
Narbutta 15a - relikt napisu saperskiego.

Jeden znajduje się na budynku przy ul. Narbutta 15a. Napis w 1945 r. został wykonany ręką sapera czerwoną farbą na tynku. Niestety jest prawie nie widoczny. Stołeczny Konserwator Zabytków na prośbę wspólnoty mieszkaniowej, zlecił jego czyszczenie wysokospecjalistyczną metodą laserową.  

Stan zachowania napisu, który był przez pewien czas przykryty bazgrołami, uniemożliwia odczytanie jego treści. Stołeczny Konserwator Zabytków zdecydował, że nawet relikt takiego oznaczenia powinien zostać zabezpieczony. Każdy ślad tamtych wydarzeń to ważne świadectwo historii naszego miasta, które zasługuje na ochronę. 

Na początku grudnia tego roku pozostałość napisu na elewacji budynku przy ul. Narbutta 15a zostanie osłonięta panelem ochronnym. Znajdzie się na nim także informacja o relikcie.  W podobny sposób zabezpieczono lepiej zachowany napis saperski na elewacji frontowej nieodległego budynku przy ul. Narbutta 3a.
 

Fragment elewacji z ledwo widocznym napisem.
Zobacz galerię (3 zdjęć />)
Bazgroły na elewacji i fragment rusztowania.
Światło lasera czyści ścianę.