null

Mozaika przestrzenna "Abstrakcja" uratowana

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mozaika przestrzenna „Abstrakcja” uratowana
Mozaika przestrzenna „Abstrakcja” uratowana

 

Dzieło Wandy Gosławskiej z 1969 r. nie było objęte ochroną konserwatorską. Jednak jego walory artystyczne, oryginalność i żywe barwy, tak charakterystyczne dla modnej w latach sześćdziesiątych metody dekoracji wnętrz i fasad budynków, przemawiały za jego zachowaniem.

 

- Kilka lat temu, kiedy rozbierano budynki dawnej fabryki wydawało się, że los mozaiki jest przesądzony. W trybie nagłym próbowaliśmy wspólnie z wojewódzkim konserwatorem przekonać inwestora, by jednak ją zachować. Jak widać było warto! Choć trudno było uwierzyć w taki obrót sprawy – mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

 

Nowy właściciel, z chwilą przeniesienia produkcji pod Warszawę, w miejscu wyburzonych budynków zakładowych wzniósł biurowce i mieszkania. Kilka lat temu robotnicy przystępując do nowych inwestycji, w całości odcięli mozaikę od ściany przedsionka jednego z fabrycznych budynków. Obecnie po 3,5 roku „Abstrakcja” zamontowana jest jako element dekoracyjny, wolno stojący w pobliżu nowo powstałych domów pod adresem Cybernetyki 6. Stanowi niezwykłą ozdobę miejsca przeznaczonego do odpoczynku mieszkańców. 

Mozaika w zadaszonej altanie stoi na terenie zieleni pomiędzy budynkami
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Miejsce z siedziskami i kolorową mozaiką
Kolorowa mozaika na ścianie, przed nią kolorowe siedziska
Fragment przestrzennej, kolorowej mozaiki
Fragment przestrzennej, kolorowej mozaiki
Przenoszenie odciętej od ściany mozaiki
Przenoszenie odciętej od ściany mozaiki
tabliczka z napisem "abstrakcja mozaika przestrzenna"