null

Mokotowska 65 – unikatowe szklenie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Przedstawiamy kolejne wnętrze warszawskiej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. W wielopokojowym mieszkaniu zachowały się tak kruche detale, jak niezwykle ozdobne tafle szkła w drzwiach.

Dekoracja na szybie.

 

 

Podczas niedawnych oględzin lokalu komunalnego, obok spodziewanego wyposażenia spotykanego w tak starych domach, nieoczekiwanie trafiliśmy na bardzo piękny przykład szklenia.

Unikatowe szyby o dekoracji wykonanej prawdopodobnie metodą trawienia, zdobią drzwi prowadzące do jednego z pokoi. Ornament przedstawia stylizowany wazon z kwiatami ujęty w woluty i ramkę z geometrycznymi narożnikami, która otacza całość.

Zadziwia, że te kruche detale niezniszczone przetrwały tyle dziejowych zawieruch i wciąż cieszą oko. Dają nam także choć cień wyobrażenia o wyglądzie i świetności dawnych śródmiejskich mieszkań. 

Oryginalne wyposażenie w dobrym stanie

W dobrym stanie technicznym są także inne elementy oryginalnego wystroju, w tym kompletna stolarka drzwiowa i okienna, drewniane parkiety i posadzka taflowa, bogaty wystrój sztukatorski, piece kaflowe. 

Mieszkanie stanowi przykład w pełni zachowanego, oryginalnego wnętrza z przełomu XIX i XX wieku, zarówno jeśli chodzi o układ, jak i wystrój, które przesądzają o dużej wartości historycznej i artystycznej kamienicy. Pierwotny podział funkcjonalno-przestrzenny nie został zmieniony i pozostaje wciąż czytelny. 

Remont lokalu będzie prowadzony zgodnie z wytycznymi i pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście.  
 

Parkiet układany we wzory.
Zobacz galerię (13 zdjęć)
Ornament na szybie w drzwiach.
Dekoracja na szybie w drzwiach.
Dekoracja na szybie.
Okno skrzynkowe.
Piec kaflowy w pokoju.
Drzwi do pokoju.
Plafon.
Pokój z piecem i sztukaterią na suficie.
Parkiet układany we wzory.
Piec kaflowy.
Ozdobna szyba w drzwiach.
Ozdobne drzwi wejściowe do mieszkania.