null

Modlińska 257 – postęp prac w przyszłym Centrum Lokalnym

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Remont zabytkowej willi przy ul. Modlińskiej 257 nabiera tempa. Budynek główny i dwie oficyny mają już tynki zewnętrzne i przykrywa je nowy, tytanowo-cynkowy dach. W środku trwają mniej widowisko prace, jak montaże instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej.

Biały, jednopiętrowy budynek otoczony rusztowaniami.
Willa przy ul. Modlińskiej 257 podczas prac.

Nad zachowaniem oryginalnych elementów willi czuwa Stołeczny Konserwator Zabytków. A są to m.in. ozdobne wymalowania na ścianach i sufitach, lamperia i podsufitki na klatce schodowej, stalowa balustrada oraz częściowo posadzki z terakoty i klepki dębowej oraz dwa piece kaflowe. To historyczne wyposażenie willi będzie odrestaurowane przez specjalistów.

Zgodnie z decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obecna drewniana konstrukcja schodów zostanie zastąpiona schodami żelbetowymi. Natomiast odzyskane elementy drewniane, jak stopnice, policzki i dekoracyjne elementy snycerskie staną się okładziną nowych schodów.  

Okna i drzwi, metalowe elementy ozdobne na dachach budynków i koszyki na donice kwiatowe będą odtworzone na wzór historycznych.
Przed oficyny powróci niski płotek wykonany na wzór oryginalnego. Zostaną również odtworzone dwie ozdobne bramy od strony ul. Modlińskiej.   

Prace prowadzone przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta mają zakończyć się jesienią 2023 roku. 
 

Fragmenty drewnianych dekoracji.
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Zdemontowana balustrada stojąca przed ceglaną ścianą.
Ozdobna metalowa balustrada.
Stare drzwi z łuszcząca sie farbą.
Wnętrze budynku z pozbawionymi tynku ceglanymi ścianami.
Poddasze z nowymi belkami.
Jednopiętrowy budynek podczas remontu, otoczony rusztowaniami.
Biały, jednopiętrowy budynek otoczony rusztowaniami.